Czas pandemii w sposób oczywisty ograniczył osobiste kontakty koleżeńskie pomiędzy działaczami Oddziału. Dominowały kontakty telefoniczne oraz internetowe. Bezpośrednie spotkania z oczywistych względów miały charakter wybiórczy oraz ograniczony co do ilości uczestników.
W kwietniu 2022 roku odbyło się niezwykle uroczyste spotkanie działaczy w Zakładzie Przetwórstwa Mięsa i Tłuszczu Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Całe spotkanie miało charakter świątecznego spotkania Wielkanocnego.
Marek Czapracki i Edward Niżewski otrzymali dyplomy Członka Honorowego Stowarzyszenia, nadane podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia Delegatów Stowarzyszenia. Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji Prof. doc. dr hab. inż. Stanisława Ptasznika, który w swoim wystąpieniu przedstawił charakter tej branży. Podkreślił, iż w przyrodzie występują różne rośliny oleiste, których nasiona lub owoce zawierają substancje o cennych właściwościach prozdrowotno-żywieniowych. Podkreślił, iż w Polsce główną rośliną oleistą jest rzepak, z którego wytwarza się olej. Olej rzepakowy zawiera głównie cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe jedno-, dwu-, trójnienasycone określane jako omega-9, omega-6 i omega-3. Ze względu na skład wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olej rzepakowy jest uznawany jako wartościowy produkt spożywczy na całym świecie. Oleje roślinne zawierają kwasy tłuszczowe wielonienasycone określane jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT, które nie są wytwarzane przez organizm ludzki i muszą być dostarczane z pożywieniem. Olej rzepakowy spełnia te wymagania żywieniowe i powinien być spożywany w codziennej diecie. Na uwagę zasługują również oleje mniej znane, ale odznaczające się cennymi właściwościami prozdrowotnymi takie jak: lniany, konopny, z czarnuszki, z wiesiołka, z pestek dyni oraz wiele innych.
Szczególne znaczenie ma olej z czarnuszki siewnej Nigelle Sative L. charakteryzujący się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi, a nawet leczniczymi. Olej z czarnuszki był znany i stosowany jako uniwersalny olej leczniczy już w starożytnym Egipcie i dlatego był określany jako „złoto faraonów”. Olej ten był i nadal jest stosowany na szereg dolegliwości takich jak bóle żołądka, bóle wątroby, na skórę przy egzemach i leczeniu ran, na wzmacnianie i porost włosów, obniżanie poziomu glukozy, obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, łagodzenie objawów alergicznych. Olej z czarnuszki jest szeroko stosowany w kosmetyce. Oprócz kwasów tłuszczowych wchodzących w skład budowy triacylogliceroli zawiera szereg aktywnych substancji prozdrowotnych takich jak witamina E, biotyna, beta-karoten, sterole, przeciwutleniacze, tymochinon, tymohydrochinon, p-cymen, karwakrol, tymol oraz inne występujące w mniejszych ilościach. Te wszystkie związki występujące w oleju z czarnuszki sprawiają, że jest on wyjątkowy i ma charakter żywieniowy, prozdrowotny oraz leczniczy.
Natomiast w maju 2022 r. odbyło się spotkanie wyjazdowe o charakterze techniczo-szkoleniowym do Bydgoszczy. Uczestnicy zostali przyjęci przez Przewodniczącego Tadeusza Frąckowiaka oraz v-ce Przewodniczącego Jerzego Grobelskiego z Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału SITSpoż. Wszyscy mieli również okazję zapoznać się z jednym z kilku ultranowoczesnych zakładów firmy AKO S.A. z siedzibą w Bydgoszczy. Jest to praktycznie jedyna tego typu firma ze 100% polskim kapitałem. Obecnie jest wiodącym producentem dodatków technologicznych i mieszanek piekarskich oraz koncentratów ciastkarskich, ale również lodów rzemieślniczych, wyrobów cukierniczych i kulinarnych oraz panieru. Uczestnicy spotkania mieli zaszczyt i przyjemność być oprowadzani przez Prezesa Zarządu mgr inż. Jana Maciubę oraz pozostałych członków kierownictwa firmy AKO S.A.
Firma AKO S.A. rozpoczęła działalność w 1991 r. na bazie bydgoskiego oddziału Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego jako Centrum Obsługi Piekarstwa AKO S.A. Obecnie działa pod skróconą nazwą AKO Spółka Akcyjna. W głównej siedzibie firmy uczestnicy zobaczyli nowocześnie wyposażone centrum kompetencyjne, w którym firma przygotowuje w skali półtechnicznej nowe asortymenty swoich wyrobów. Następnie zapoznali się z tajnikami produkcji wysokojakościowych koncentratów piekarskich i cukierniczych oraz lodów. Wrażenie na zebranych zrobiła ultra nowoczesna technologia, wysoki stopień higieny oraz znajomość technologii wytwórczej. Wszystkie sukcesy firma zawdzięcza fachowej i oddanej załodze.
Na spotkaniu z zarządem firmy AKO S.A., połączonym z eleganckim obiadem, degustacją lodów typu rzemieślniczego, wypiekami z własnego centrum kompetencyjnego, uczestnicy wysłuchali informacji przekazanych przez Prezesa mgr inż. Jana Maciubę. Podczas spotkania wywiązała się dyskusja na tematy technologiczno-produkcyjne. Z planowanego wcześniej krótkiego spotkania wywiązała się wielogodzinna dyskusja panelowa, która trwała do późnych godzin wieczornych. Duże wrażenie na zebranych zrobiła wiedza Pani mgr inż. Katarzyny Lewandowskiej Głównego Technologa AKO S.A.
Spotkania w Zakładzie Przetwórstwa Mięsa i Tłuszczu Instytutu Biotechnologii Przemysłu Spożywczego w Warszawie oraz w AKO Spółka Akcyjna w Bydgoszczy zobrazowały ogromny potencjał intelektualny i praktyczny polskiej myśli naukowo-technicznej.
Bronisław Wesołowski
Przewodniczący Rady Krajowej SITSpoż., członek Mazowieckiego Oddziału SITSpoż.