„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowe Centrum Innowacyjnych Technologii

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu otwarto w czerwcu Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (CIT). Z laboratoriów będą korzystać studenci, naukowcy i biznes.

Centrum jest odpowiedzią na kluczowe wyzwania współczesnego świata, czyli ochronę bioróżnorodności, zrównoważoną, ale i efektywną produkcję żywności oraz walkę z postępującymi zmianami klimatu – mówi dr Dominika Sokulska, dyrektor CIT.

W skład centrum wchodzi sześć wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę jednostek specjalistycznych, które działają w trzech obszarach: żywność, weterynaria i środowisko. Budowa centrum wraz z wyposażeniem pochłonęła 138 mln zł, z czego 70 mln pochodziło z regionalnego programu operacyjnego. Koszt wyposażenia wszystkich laboratoriów wyniósł 44 mln zł.

CIT Żywność to m.in. badania sensoryczne artykułów żywnościowych, opracowanie nowych sposobów obróbki i przygotowania potraw, a także szkolenia z zakresu technologii gastronomicznych i obsługi kelnerskiej. W ramach Centrum Produktu Regionalnego oprócz opracowywania nowych receptur np. chleba, piwa czy wina będzie można poszerzać umiejętności albo po prostu zobaczyć, jak powstaje np. ser.

Zdajemy sobie też sprawę z konieczności wdrażania technologii bezodpadowych w przetwórstwie rolno-spożywczym w kontekście wyzwań klimatycznych, stopniowego przestawiania sektora na odnawialne źródła energii, zmniejszania chemizacji rolnictwa, dbania o bezpieczeństwo żywności, dobrostan zwierząt itp. Do wszystkich tych działań konieczna jest nowa wiedza, wysokie kompetencje naukowców i efektywna współpraca z przedsiębiorcami. A CIT to właśnie oferuje – mówi dr Sokulska. 

Dzięki CIT naukowcy mają mieć możliwość wykonywania skomplikowanych badań. Zakres jest szeroki. Można tam m.in. przetestować receptury produktów regionalnych, sprawdzić skuteczność nowych leków dla zwierząt czy zbadać rośliny uprawiane w różnych warunkach. (PAP)

Aktualności

Bezpieczeństwo żywności w produkcji czekolady

Zwiększenie efektywności oraz zapewnienie bezpieczeństwa w procesie produkcji czekolady to kluczowe tematy decydujące o sukcesie i zaufaniu konsumentów, szczególnie w okresie przedświątecznym. Jeśli ciała obce,

Gala Agrobiznesu 2024

26 listopada br. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Agrobiznesu 2024. Tegoroczne wydarzenie zgromadziło ponad 200 uczestników. Wzięli

Raport FAO na temat bezpieczeństwa żywności

Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO) opublikowała raport na temat bezpieczeństwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym. Materiał został opracowany w ramach