„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Drodzy Czytelnicy,

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, który możemy zaobserwować w ostatnich dwóch latach zatrząsł w posadach rynkiem ekspertów z branży IT. Prace straciło bardzo wielu programistów, ekspertów do spraw zarządzania bazami danych, ekspertów z zakresu bezpieczeństwa oraz wszelkiego rodzaju specjalistów potrafiących poruszać się w złożonym środowisku informatycznym. Okazało się, że modele sztuczne inteligencji z łatwością mogą zastąpić tych ekspertów, zwłaszcza w zakresie programowania i prowadzenia procesu nadzoru. W istocie modele sztucznej inteligencji są w stanie efektywnie programować; nikt z futurologów nie spodziewał się, że sztuczna inteligencja na wczesnym poziomie rozwoju będzie potrafiła samodzielnie pisać kod. 
    Zarządzanie to praca z ludźmi. To kontakt z nimi, aktywne włączanie ich w procesy kształtowania przyszłości organizacji. Ale jak zarządzać? Jest pewna zasada, którą można nazwać ogólną. A nawet wszechobowiązującą. Jest to zasada 85:15 autorstwa Williama Edwardsa Deminga, w myśl której 85% odpowiedzialności np. za bubel wyprodukowany przez przedsiębiorstwo ponosi kierownictwo, a jedynie 15% sam bezpośredni wykonawca. Dlaczego? Dlatego, że prawdopodobnie praca została źle zorganizowana. A za to odpowiada menedżer-przywódca, a nie wykonawca jego poleceń. Pozornie zasadę tę można przyjąć. Nawet kierując się zdrowym rozsądkiem. Niemniej, w praktyce przychodzi to menedżerom z trudem. Wolą poszukiwać winnych niepożądanego stanu rzeczy i powoływać się na nieudolny zespół.

Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju, starając się integrować je w swoją strategię biznesową. W tym kontekście narzędzia związane z ESG (Environmental, Social, Governance) stają się kluczowymi elementami zarządzania i raportowania, pozwalając firmom skuteczniej monitorować i oceniać swoje działania pod kątem wpływu na środowisko naturalne, społeczeństwo oraz sposób zarządzania. Przygotowanie się do raportowania ESG wymaga zrozumienia kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju oraz zebrania odpowiednich danych i informacji. Implementacja systemów monitorowania i raportowania ESG może być skomplikowanym procesem, ale dzięki niemu firma będzie mogła skuteczniej zarządzać swoim wpływem na środowisko naturalne, społeczeństwo oraz sposób zarządzania.

W sektorze produkcji żywności i FMCG (produktów pierwszej potrzeby) rośnie presja na poprawę efektywności, która pozwoli zniwelować rosnące koszty i generować większą sprzedaż. Coraz więcej producentów przyznaje, że osiągnięcie optymalnych wyników bez cyfryzacji produkcji jest praktycznie niemożliwe. We wdrożeniach prym wiedzie szczególnie jedno rozwiązanie, które poprawia produktywność nawet o 50%. System MES, o którym mowa, z punktu widzenia branży spożywczej i sektora FMCG ma przede wszystkim dwie zalety – w liniowej produkcji żywności identyfikuje straty jakościowe i straty wydajności, pozwalając tym samym wyeliminować braki produkcyjne oraz skrócić przestoje. Natomiast producenci FMCG cenią go głównie za skuteczną identyfikację wąskich gardeł, co pozwala przyspieszyć i wypłaszczyć strumień produkcji.

Selektywna zbiórka różnych rodzajów opakowań, w tym tych wielomateriałowych, jest możliwa, co potwierdza pilotaż realizowany w partnerstwie z Auchan, Remondis i Tetra Pak. Na terenie dwóch sklepów wielkoformatowych w Łodzi uruchomione zostały nowoczesne automaty kaucyjne dostarczone przez Remondis. Umożliwiają one zbieranie szerokiej gamy opakowań po żywności, w tym po raz pierwszy w Polsce, kartonów po żywności płynnej, np. po mleku czy sokach.

Za nami dziewiąta edycja targów Warsaw Pack. W Ptak Warsaw Expo, największym Centrum Targowo-Kongresowym w Europie Środkowej, zgromadziło się ponad 350 przedstawicieli wszystkich gałęzi branży technik pakowania oraz opakowań, a także bardzo liczni goście zainteresowani poznaniem nowości i nawiązaniem kontaktów biznesowych. Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań to doskonała okazja do poznania dostępnych na polskim rynku ofert dotyczących branży i do poszerzeni grona partnerów. Na targach można było zobaczyć maszyny do pakowania i etykietowania, technologie pakowania i opakowań, materiały opakowaniowe i folie, systemy znakowania i kodowania, usługi logistyczne i magazynowe, innowacyjne rozwiązania automatyzujące procesy pakowania i kontroli jakości opakowań. Organizatorzy zapewnili również wydzieloną strefę networkingu do wymiany doświadczeń i zacieśniania kontaktów. 

Zapraszam również do szerszej eksploracji naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.

Monika Soszyńska-Masny

redaktor naczelna

e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl

tel. 605 453 537

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Wartość polskiego rynku spożywczego będzie rosła o 5% rocznie do 2029 r., zgodnie z najnowszym raportem PMR Market Experts. Konsumenci coraz bardziej kierują się zrównoważonym

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja

Unijne przepisy problemem dla producentów łososia

Wprowadzenie nowych regulacji unijnych w branży rybnej, szczególnie dotyczących procesu stiffeningu (usztywniania ryb), wywołało istotne zmiany w funkcjonowaniu polskich producentów wędzonego łososia. Firmy stanęły przed