„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

O prawdziwej wartości odżywczej produktów mięsnych

12 marca br. odbyła się konferencja prasowa pt: „O prawdziwej wartości odżywczej produktów mięsnych” zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pt. „Daj Gryza”. W spotkaniu wziął udział Tomasz Parzybut – prezes SRW RP oraz dr hab. Dariusz Lisiak – prof. IBPRS z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego PIB w Warszawie z prezentacją na temat wartości odżywczych mięsa oraz zagrożeń stosowania diety wegetariańskiej.

Podczas swojego wystąpienia podkreślił on, że w zrównoważonej diecie człowieka musi się znaleźć miejsce na mięso, które zawiera wiele elementów decydujących o zdrowym i bezpiecznym rozwoju człowieka. Należą do nich m.in.: wysokowartościowe białka, mikroelementy takie jak żelazo, selen i cynk, witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, B5, B9) i witamina E, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, a także inne związki bioaktywne takie jak tauryna, karnozyn, koenzym Q10 (ubichinon) oraz kreatyna.

Dieta zawierająca odpowiednie ilości mięsa jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci, sportowców oraz osób w starszym wieku. Przestańmy wierzyć w mity, że mięso jest tłuste i niezdrowe. Umiarkowane spożycie produktów mięsnych nie zwiększa ryzyka chorób, pod warunkiem, że odbywa się to w ramach zdrowej i zrównoważonej diety – przekonywał dr hab. D. Lisiak.

Z kolei ostatnie badania naukowe pokazały jak niebezpieczna jest całkowita rezygnacja z produktów mięsnych w diecie człowieka. Udowodniono, że u wegetarian częściej występują zaburzenia depresyjne i lękowe. W Journal of Affective Disorder z 2023 udowodniono pozytywny związek między występowaniem epizodów depresyjnych a dietą bezmięsną – wegetarianie mają dwa razy więcej tych epizodów niż ludzie jedzący mięso.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami częstych przypadków stygmatyzowania mięsa, które jest przedstawiane jako produkt niezdrowy, a nawet niebezpieczny dla człowieka. My z kolei przekonujemy, że wszystko jest kwestią umiaru i stosowania zrównoważonej diety, która powinna zawierać produktu mięsne jako pełnowartościowe i ważne dla rozwoju człowieka elementy odżywiania – powiedział podczas konferencji Tomasz Parzybut, prezes zarządu Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP jest najstarszą (działa od 1922 r.) i największą organizacją branżową w Polsce, liczącą ponad 120 zakładów w Polsce, głównie małych i średnich rodzinnych przedsiębiorstw. Celem działalności SRW RP jest także stały rozwój i unowocześnianie polskiego przemysłu mięsnego, ochrona interesów hodowców i przetwórców, ich integracja oraz reprezentowanie wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych.

Obecnie Stowarzyszenie realizuje kampanię „Daj Gryza”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wartości odżywczych wędlin wieprzowych i wołowych jako smacznych i wartościowych produktów spożywczych.

(Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP)

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Wartość polskiego rynku spożywczego będzie rosła o 5% rocznie do 2029 r., zgodnie z najnowszym raportem PMR Market Experts. Konsumenci coraz bardziej kierują się zrównoważonym