Przejdź do treści
„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ulubione produkty zbożowe Polaków?

Na naszych stołach królują pieczywo, makaron i… wyroby cukiernicze

Choć co piąty Polak rozważyłby eliminację produktów zbożowych z diety z powodu glutenu, to jednak zdecydowana większość z nas (83%) je lubi. Jakie produkty zbożowe jemy najczęściej? Za co je cenimy? Odpowiedzi na te pytania przynoszą wyniki sondażu[1] zrealizowanego w ramach kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”.

Pieczywo i makaron wiodą prym

Spośród produktów zbożowych najczęściej na naszym talerzu pojawia się pieczywo. Aż 60% respondentów spożywa je 1-2 razy dziennie, a 13% – nawet częściej. Polacy są też wielkimi miłośnikami makaronu – 40% ankietowanych je go kilka razy w tygodniu.

Za mało kaszy, za dużo ciastek?

Jak wynika z sondażu, mocną pozycję zajmują w jadłospisie wyroby cukiernicze. Ponad 1/3 z nas spożywa je kilka razy w tygodniu, a 15% – co najmniej raz dziennie. Sporadycznie na naszym stole gości kasza – niemal połowa badanych zjada ją zaledwie kilka razy w miesiącu. Co ciekawe, również połowa Polaków kilka razy w miesiącu je naleśniki. Rzadziej natomiast uwzględniamy w diecie zbożowe płatki śniadaniowe/musli czy otręby (tych w ogóle nie je co trzeci ankietowany).

– Niewątpliwie byłoby lepiej, gdyby w naszej codziennej diecie znalazło się więcej wartościowych produktów zbożowych. Takimi na przykład są kasze, których mamy naprawdę duży wybór. Są nieprzetworzone i zawierają mnóstwo składników mineralnych oraz witamin, podobnie jak otręby i płatki zbożowe. Nie namawiam do tego, by całkowicie wykluczyć z diety wyroby cukiernicze, ale z całą pewnością należy spożywać je z dużym umiarem mówi Agnieszka Piskała-Topczewska,specjalista ds. żywienia i ekspert kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”.

Dlaczego jemy zboża

Produkty ze zbóż lubimy przede wszystkim za to, że są sycące i proste w przygotowaniu. Doceniamy też ich walory zdrowotne oraz potencjał kulinarny – możliwość przygotowania wielu różnorodnych potraw.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej: www.glutenowyzawrotglowy.pl oraz na profilu: https://www.facebook.com/Glutenowy-zawr%C3%B3t-g%C5%82owy-Obalamy-mity-potwierdzamy-fakty-108553361621363

/op.MM na podstawie informacji prasowej z dnia 27 kwietnia 2022 r.


[1] Badanie przeprowadzone w dniach 11-15 października 2021 r. przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI), na reprezentatywnej grupie 564 Polaków w wieku 18-65 lat

Aktualności

Jak znaleźć magazyn dla branży spożywczej?

Wybór odpowiedniego magazynu dla branży spożywczej to decyzja strategiczna, która ma bezpośredni wpływ na jakość produktów, ciągłość łańcucha dostaw oraz spełnienie wymogów prawnych i sanitarnych.

Pakiet 40 zmian deregulacyjnych

W czwartek 1 maja 2025 roku miał wejść w życie pakiet 40 zmian deregulacyjnych, które mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Nowe regulacje są

Przejdź do treści