Przejdź do treści
„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rekord cen kawy na giełdzie ICE

Cena arabiki na giełdzie ICE osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 8,5 tys. USD za tonę – podał w raporcie bank PKO BP. Inna odmiana, robusta, też jest rekordowo droga, na giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena wyniosła 5 861 USD za tonę.

W poniedziałek 3 lutego notowania arabiki na giełdzie ICE ustanowiły rekord w pobliżu 3,9 USD/lb (ponad 8,5 tys. USD/t). 31 stycznia tona robusty na giełdzie LIFFE kosztowała 5861 dolarów – najwięcej od rozpoczęcia obrotu w 2008 roku. Rosnące ceny ziaren dyskontują napięte fundamenty rynkowe: według brazylijskiej agencji rządowej Conab krajowe zbiory arabiki – częściowo z powodu gorącej, suchej aury – obniżą się o ponad 12% r/r. – napisał w poniedziałkowym raporcie ekonomista PKO BP Tomasz Niewiński.

Ekonomista przypomniał, że Brazylia jest dominującym producentem i eksporterem arabiki. Dodał, że wzrost cen arabiki doprowadził do wzrostu notowań robusty, której największym producentem jest Wietnam. W raporcie czytamy też, że w grudniu amerykański Departament Rolnictwa zrewidował w dół prognozę globalnych zapasów kawy w sezonie 2024/25 do poziomu najniższego od lat.

Rolnicy w Brazylii i Wietnamie nie śpieszą się ze sprzedażą ziarna licząc na kontynuację zwyżek. Zapasy kawy na giełdzie ICE stopniały w 2025 roku o ponad 11%. Do aprecjacji arabiki przyczynili się też inwestorzy spekulacyjni, którzy powiększyli ostatnio pozycje długie netto – napisał analityk PKO BP

W jego opinii traderzy liczą na utrzymanie się „silnego popytu” ze strony firm takich jak Nestle czy Jacobs Douwe Egberts. Dodał też, że jednocześnie część inwestorów uznała, że zbiory w Brazylii mogą być lepsze od przewidywań dzięki opadom deszczu w minionych miesiącach.

(…) niedawne prognozy niekorzystnej pogody pogłębiły obawy o spadek podaży ziarna. Arabika w 2025 roku zdrożała już o 20%, a od początku ubiegłego roku o ponad 100%. Nieco mniejsze zwyżki zanotowała robusta – o odpowiednio 12% i 84% – napisał Tomasz Niewiński.

(PAP)

Aktualności

Jak znaleźć magazyn dla branży spożywczej?

Wybór odpowiedniego magazynu dla branży spożywczej to decyzja strategiczna, która ma bezpośredni wpływ na jakość produktów, ciągłość łańcucha dostaw oraz spełnienie wymogów prawnych i sanitarnych.

Pakiet 40 zmian deregulacyjnych

W czwartek 1 maja 2025 roku miał wejść w życie pakiet 40 zmian deregulacyjnych, które mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Nowe regulacje są

Przejdź do treści