„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przyszłość branży spożywczej: połowa firm chce wprowadzać zrównoważone rozwiązania (wyniki badań Tetra Pak)

Produkcja żywności wciąż opiera się na energochłonnych procesach i paliwach kopalnych, co stawia przed producentami nowe wyzwania[1]. Rośnie presja na optymalizację zasobów, takich jak surowce do produkcji, energia czy woda, a także proces produkcji opakowań, co jednocześnie wiąże się z rosnącymi kosztami operacyjnymi, obejmującymi ceny surowców, opłaty za emisję CO2 czy marnotrawstwo wody. Taki stan rzeczy sprawia, że producenci z branży coraz częściej zwracają się ku zrównoważonym rozwiązaniom we wszystkich obszarach działalności operacyjnej.

Badanie przeprowadzone przez Tetra Pak[2] ujawnia istotne zmiany w podejściu branży spożywczej do usprawnień operacyjnych. Dla połowy ankietowanych firm sektora motorem do wprowadzania zrównoważonych rozwiązań w produkcji i przetwórstwie żywności są rosnące oczekiwania konsumentów. Decyzje zakupowe odbiorców końcowych mają tu kluczowe znaczenie – aż 74% z nich deklaruje gotowość wybierania produktów oferowanych przez firmy świadomie podchodzące do kwestii środowiskowych. To dowód na to, że transformacja w kierunku wdrażania bardziej zrównoważonych procesów i produktów to nie tylko odpowiedź na trendy, ale przede wszystkim reakcja na wyraźny sygnał płynący z rynku. Kluczowym wyzwaniem jednak pozostaje, w jaki sposób nowoczesne rozwiązania produkcyjne mogą być jednocześnie korzystne pod względem ponoszonych przez producentów żywności kosztów, aby dodatkowo zmotywować sektor do wdrażania zmian.

Zrównoważony rozwój łączy optymalizację produkcji i obniżanie kosztów

Z badania Tetra Pak wynika, że wśród trzech najważniejszych obszarów dotyczących zrównoważonego rozwojumających wpływ na strategię biznesową firm spożywczych, producenci wskazują konieczność obniżenia emisji CO2, która łączy się ze zmniejszeniem zużycia ograniczonych zasobów: energii pochodzącej z paliw kopalnych, wody, a także detergentów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

Jak wyjaśnia Laurentiu Boncica, dyrektor obszaru Processing Solutions East Europe w Tetra Pak:

– Obserwujemy, jak wraz z upływem czasu stopniowo zmienia się podejście firm spożywczych. W naszych rozmowach z przetwórcami żywności aktualnie największy nacisk kładziemy na oszczędności operacyjne. Priorytetem dla producentów stają się usprawnienia linii produkcyjnych, bo ukierunkowane zmiany w procesach mogą skutkować istotnymi oszczędnościami kosztów, zapewniając efektywne wykorzystanie surowców, co jest zgodne z założeniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.

Nieustanny rozwój branży spożywczej

Zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju w branży produkcji żywności oznaczają innowacje i modernizacje procesów. Aż 65% liderów sektora deklaruje, że w zmniejszaniu śladu węglowego systemów żywnościowych kluczowe znaczenie ma zastosowanie innowacyjnych rozwiązań[3].

W Tetra Pak przeznaczamy znaczące środki na badania i rozwój rozwiązań do produkcji żywności, wspierając partnerów w ich działalności. Efektem są między innymi wyspecjalizowane linie produkcyjne Best Practice, które przyczyniają się zmniejszania zużycia wody, emisji CO2 i strat surowców w obrębie linii – wyjaśnia Laurentiu Boncica.

Jednocześnie zwraca uwagę, że wymiana lub modernizacja nawet jednego urządzenia może przyczynić się do zmniejszenia zużycia surowców i obniżenia kosztów operacyjnych.

– Za przykład weźmy rurowy  wymiennik ciepła Tetra Pak® Tubular Heat Exchanger, w którym zastosowano system regeneracji ciepła między dwoma produktami. Jego zastosowanie może obniżyć koszty wykorzystywanej energii w sposób istotny, bo nawet o 55% względem tradycyjnych układów opartych na pętli wodnej. Dzięki tej technologii możliwe jest także zminimalizowanie wykorzystania pary i zimnej wody, co w sposób pozytywny przekłada się na efektywność energetyczną i zrównoważenie procesów operacyjnych.

Ekspert Tetra Pak podkreśla, że zrównoważone rozwiązania dotyczą nie tylko poszczególnych komponentów, lecz mogą przyczyniać się do zmian na całych liniach produkcyjnych. Dla producentów poszukujących optymalizacji w szerokim zakresie działań kompleksowe podejście skutkować będzie podnoszeniem wydajności operacyjnej i usprawnień procesu zarządzania surowcami. Boncica podaje przy tym przykład z branży nabiałowej:

– Usprawniając proces produkcji i redukując liczbę etapów przetwarzania mleka w technologii UHT, linie OneStep gwarantują realne korzyści: producenci są w stanie obniżyć zużycie wody nawet o 35%, a energii nawet o 44% względem tradycyjnych linii UHT. Dzięki temu technologia OneStep jest w stanie w sposób istotny przyczynić się do obniżenia zarówno wpływu środowiskowego produkcji, jak i kosztów operacyjnych, generując jednocześnie oszczędności energii grzewczej nawet do 29%, a emisji CO2 – do 36%. W efekcie branża nabiałowa może wykonać bardzo ważny krok na drodze do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Zmiana dzisiaj z myślą o jutrze

Zrównoważona transformacja w sektorze spożywczym to nie tylko odpowiedź na trendy konsumenckie, ale także strategiczna inicjatywa na rzecz długoterminowej stabilności i innowacyjności. W obliczu rosnącej świadomości w tym obszarze, producenci żywności na całym świecie stawiają na innowacje, które mogą przynieść korzyści nie tylko efektywności operacyjnej, ale i planecie. Działania te, zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym i minimalizacji odpadów, kształtują nowe modele biznesowe, które nie tylko przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, ale również budują zaufanie konsumentów. Zrównoważona odpowiedzialność coraz częściej zapewnia przewagę rynkową, co zachęca firmy do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i operacyjnych. W konsekwencji branża spożywcza nie tylko dostosowuje się do zmieniającego się świata, ale również aktywnie kształtuje jego przyszłość, tworząc wartość, która wykracza poza tradycyjne podejście do produkcji i dystrybucji żywności.

***

TETRA PAK 

Tetra Pak to jeden z globalnych liderów w obszarze przetwarzania i pakowania żywności. We współpracy z klientami i dostawcami dzień po dniu zapewniamy dostęp do bezpiecznej i pełnowartościowej żywności milionom ludzi w ponad 160 krajach świata.

Wraz z ponad 25 000 pracowników zobowiązujemy się dbać o bezpieczeństwo i dostępność pożywienia na całym świecie oraz obiecujemy chronić to, co dobre: żywność, ludzi i planetę.

Więcej informacji na temat Tetra Pak można znaleźć na stronie www.tetrapak.com


[1] Znaczna część energii zużywanej w produkcji żywności i napojów pochodzi z paliw kopalnych, głównie gazu ziemnego – dane za raportem Food & Drink Federation Achieving Net Zero: A Handbook For The Food And Drink Sector.

[2] Badanie B2B Tetra Pak dotyczące wyzwań planetarnych i ich wpływu na producentów żywności i napojów, 2023, n= 346

[3] https://www.tetrapak.com/about-tetra-pak/news-and-events/newsarchive/tetra-pak-unveils-action-oriented-approach-towards-food-systems-transformation

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Wartość polskiego rynku spożywczego będzie rosła o 5% rocznie do 2029 r., zgodnie z najnowszym raportem PMR Market Experts. Konsumenci coraz bardziej kierują się zrównoważonym

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja

Unijne przepisy problemem dla producentów łososia

Wprowadzenie nowych regulacji unijnych w branży rybnej, szczególnie dotyczących procesu stiffeningu (usztywniania ryb), wywołało istotne zmiany w funkcjonowaniu polskich producentów wędzonego łososia. Firmy stanęły przed