- Kultura organizacyjna
Aneta BANASZAK, Sławomir BANASZAK 4
- Vanity Metrics vs Sanity Metrics
Paweł BIRECKI 6
- Cyfrowa strategia w przemyśle spożywczym – kluczowa rola strony internetowej
Mateusz RELIGIONI 8
- Przegląd najważniejszych metod DEA w ocenie efektywności procesów przemysłu spożywczego
Wojciech MOSZCZYŃSKI 10
- Perspektywy rynku spożywczego w 2025 roku: kluczowe trendy, wyzwania i rozwiązania technologiczne 16
- Rok 2025 pod znakiem zagrożeń: zatory płatnicze, brak finansowania i hakerzy 18
- Kierunki i poziom inwestowania w przemyśle spożywczym
Directions and level of investment in the food industry (DOI 10.15199/65.2025.2.1)
Robert MROCZEK, Jadwiga DROŻDŻ 20
W przemyśle spożywczym, po dwóch latach powolnego realnego wzrostu nakładów inwestycyjnych, w 2023 roku powróciło ożywienie inwestycyjne. Nastąpił skokowy wzrost wydatków na środki trwale. Trend ten kontynuowany był w 2024 r., ale prawdopodobnie w nieco wolniejszym tempie. Celem artykułu była ocena aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, zarówno całego sektora, jak i głównych jego działów oraz branż, w latach 2015-2024, a więc w okresie występowania zdarzeń nadzwyczajnych, których rezultatem był duży wzrost cen nakładów inwestycyjnych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w przemyśle spożywczym zwiększyła się stopa inwestowania, co w rzeczywistości oznacza skrócenie średniego okresu użytkowania środków trwałych. W 2023 r. poprawiła się struktura nakładów inwestycyjnych – zmalał udział wydatków na bierną część majątku trwałego, ale nadal w trudnej sytuacji był sektor małych i średnich firm spożywczych. Ich udział w inwestycjach sektora spożywczego był coraz mniejszy i zawsze o około 10 p.p. niższy niż w wartości produkcji. Wzrost aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego w ostatnich dwóch latach był wynikiem m.in. wyhamowania inflacji i pewnej stabilizacji w gospodarce oraz konieczności wdrażania zrównoważonych rozwiązań w zakresie gospodarki materiałowo‑surowcowej.
SŁOWA KLUCZOWE: przemysł spożywczy, inwestycje, stopa inwestowania
- Od zmian w życiu do zmian na talerzu – zwrot ku naturalnej żywności 28
- Jemy za dużo cukru 29
- Zdrowe alternatywy dla cukru w profesjonalnym piekarstwie i produkcji słodyczy
Healthy alternatives to sugar in professional baking and confectionery production (DOI 10.15199/65.2025.2.2)
Piotr BIEGASIEWICZ 30
Rosnące zapotrzebowanie na zdrowsze wypieki skłania profesjonalistów do poszukiwania zamienników cukru, które zachowują jego funkcje – słodycz, strukturę i wilgotność. W artykule omówiono naturalne słodziki, takie jak miód, syrop klonowy, cukier kokosowy oraz alkohole cukrowe (erytrytol, ksylitol) i intensywne słodziki (stewia, aluloza). Każdy z nich wymaga dostosowania receptur i technik pieczenia. Podkreślono wyzwania, takie jak brązowienie czy posmak oraz strategie ich przezwyciężania, w tym łączenie słodzików i modyfikacje temperatury pieczenia. Aspekty marketingowe, jak transparentne etykietowanie i podkreślanie korzyści zdrowotnych, mogą zwiększyć atrakcyjność produktów Zamienniki cukru umożliwiają tworzenie zdrowszych wypieków bez utraty smaku i jakości, wspierając nowoczesne trendy w branży.
SŁOWA KLUCZOWE: zamienniki cukru, zdrowe pieczenie, naturalne słodziki, alkohole cukrowe, intensywne słodziki, dostosowanie receptur, techniki pieczenia, efekt brązowienia, zarządzanie posmakiem, strategie marketingowe, transparentne etykietowanie, korzyści zdrowotne, profesjonalne cukiernictwo, nowoczesne trendy w piekarstwie
- Musztarda- historia, rodzaje, technologia produkcji
Mustard- history, kinds, technology of production (DOI 10.15199/65.2025.2.3)
Ewa KOTIUK 34
Przedstawiono rys historyczny produkcji musztardy sięgający czasów starożytnych, a także dalszy, początkowo powolny, rozwój produkcji musztardy już w skali przemysłowej w różnych regionach świata. Od tego czasu zarówno receptura, jak i technologia produkcji uległy znaczącym zmianom przyczyniając się do powstania szerokiej gamy tychże produktów na rynku światowym. Poszczególne rodzaje musztardy różnią się wykorzystaniem jednego lub kilku odmian gorczycy, zawartością okrywy nasiennej w składzie recepturowym, stopniem rozdrobnienia produktu, czego przykładem jest musztarda angielska, amerykańska, niemiecka, Dijon. Różnorodność smaków wynika także z zastosowania szerokiego wachlarza surowców takich jak: miód, wino, czosnek, chrzan, zioła itp., a także warunków w trakcie procesu technologicznego. Podkreślono także warunki klimatycznoglebowe przy uprawie gorczycy – podstawowego surowca musztardy, które wpływają na niepowtarzalny smak musztardy Burgundzkiej.
SŁOWA KLUCZOWE: historia musztardy, rodzaje musztardy, musztarda angielska, musztarda niemiecka, musztarda Dijon, produkcja musztardy
- Bakterie z rodzaju Bacillus – charakterystyka, korzyści i zagrożenia płynące z ich wykorzystania
Bacteria of the genus Bacillus – characteristics, benefits and risks of their use (DOI 10.15199/65.2025.2.4)
Elżbieta HAĆ-SZYMAŃCZUK 40
Wśród bakterii z rodzaju Bacillus jedynie B. anthracis i B. cereus są gatunkami silnie patogennymi dla ludzi i zwierząt. Natomiast status GRAS i zdolność dużej liczby gatunków bakterii Bacillus do wytwarzania związków aktywnych wobec patogenów przenoszonych przez żywność, pozwalają sądzić, że metabolity przez nie wytwarzane można by stosować w produkcji żywności. W niniejszym artykule scharakteryzowano rodzaj bakterii przetrwalnikujących Bacillus, a także wybrane gatunki patogenne (wraz z czynnikami wirulencji) i saprofityczne z tego rodzaju. Opisano również najważniejsze kierunki wykorzystania bakterii Bacillus w produkcji żywności, substancji przeciwdrobnoustrojowych, enzymów i bioinsektycydów.
SŁOWA KLUCZOWE: bakterie przetrwalnikujące, biotechnologia, bioterroryzm, Bacillus cereus, Bacillus anthracis
- Opakowania w służbie zrównoważonego rozwoju w XXI wieku (cz.2)
Agnieszka WRYK 46
- Targi Grüne Woche 2025 52
- Roślinne alternatyw mięsa i nabiału zyskały swoje własne kategorie w nowej klasyfikacji PKD 54