- Food & Agro Conference 2024: Człowiek z AI – symfonia przyszłości 4
- Kompetencje menedżerskie
Aneta BANASZAK, Sławomir BANASZAK 8
- Poziomy rozwoju procesu S&OP
Paweł BIRECKI 10
- Docker – remedium na problem złożoności środowiska programistycznego
Wojciech MOSZCZYŃSKI 12
- Polsko-brytyjski handel rolno-spożywczy po brexicie
Polish agri-food trade with the United Kingdom after brexit (DOI 10.15199/65.2024.11.1)
Łukasz AMBROZIAK 16
Celem artykułu jest charakterystyka zmian w handlu rolno-spożywczym Polski z Wielką Brytanią po brexicie oraz zmian pozycji Polski w dostawach żywności na rynek brytyjski. Od 1 stycznia 2021 r. unijnobrytyjskie relacje handlowe reguluje Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską a Wielką Brytanią (EU-UK Trade and Cooperation Agreement – TCA), która przewiduje m.in. bezcłowy handel między stronami. Polscy producenci żywności poradzili sobie relatywnie dobrze na rynku brytyjskim po brexicie. Co prawda, udział Wlk. Brytanii w polskim eksporcie rolno-spożywczym w latach 2020-2022 zmniejszył się o 1,3 pkt% (z 9% do 7,7%), jednakże w 2023 r. nastąpiło odwrócenie tendencji i udział ten zwiększył się do 8,1%. Polska stała się też największym beneficjentem brexitu – w latach 2020-2023 jej udział w dostawach rolnospożywczych na rynek brytyjski zwiększył się bowiem o 1,4 pkt%, do 5,9%. Tym samym, Polska wyprzedziła Belgię i stała się siódmym największym dostawcą produktów rolno-spożywczych do Wlk. Brytanii. Po brexicie polscy eksporterzy najbardziej umocnili swoją pozycję na rynku brytyjskim w sprzedaży mięsa drobiowego, jaj, cukru, mrożonek owocowych, karmy dla zwierząt oraz pozostałych wyrobów tytoniowych.
SŁOWA KLUCZOWE: brexit, handel rolno- -spożywczy, Polska, Wielka Brytania
- Międzynarodowa konferencja naukowa. Wpływ akcesji Ukrainy do UE na polski sektor rolno-żywnościowy
Iwona SZCZEPANIAK 22
- Higiena w zakładach produkujących żywność a zdrowie publiczne
Agnieszka WRYK 24
- Trendy konsumenckie – czy przemysł spożywczy spełnia oczekiwania konsumentów
Consumer trends – is the food industry meeting consumer expectations (DOI 10.15199/65.2024.11.2)
Joanna MARKOWSKA 28
Przemysł spożywczy pomaga konsumentom równoważyć ich potrzeby w zakresie przyjemności, zdrowia oraz wprowadza nowe technologie pozwalające zaspokoić ich oczekiwania. Identyfikacja potrzeb, upodobań klientów i zdolności elastycznego reagowania na nie, przy jasnej komunikacji, są niezbędne, aby pomóc im w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych. Różnorodne potrzeby w zakresie dostępności do nowych produktów i składników, sposobów odżywiania, zachowania zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego sprzyjają produkcji szerokiego spektrum żywności, tj. minimalnie przetworzonej, funkcjonalnej, spersonalizowanej, z wykorzystaniem innowacyjnych surowców, opakowań czy technologii. Przemysł spożywczy to także działania w zakresie przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, zagospodarowania odpadów i dbałości o środowisko naturalne. Preferencje konsumentów i ich zachowanie podczas dokonywania zakupu jest procesem wieloaspektowym. Istotne jest nie tylko poznanie potrzeb i oczekiwań konsumentów, ale również ich wyprzedzanie. W artykule przedstawiono wybrane preferencje konsumentów w odniesieniu do globalnych trendów żywieniowych odpowiedzi przemysłu na nie.
SŁOWA KLUCZOWE: trendy w przemyśle spożywczym, innowacje, bezpieczeństwo żywności, preferencje konsumentów
- Rola środowiskowych szczepów bakterii fermentacji mlekowej w wyrobach mlecznych z produkcji w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego
The role of environmental strains of lactic acid bacteria in dairy products from RHD production (DOI 10.15199/65.2024.11.3)
Nikola MACIEJEWSKA, Anna SZOSLAND-FAŁTYN, Beata BARTODZIEJSKA 38
Produkcja żywności w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, odbywająca się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, to sztuka łącząca tradycję z pasją, mająca na celu dostarczenie konsumentom wyjątkowych doświadczeń smakowych oraz niskoprzetworzonych produktów. Dlatego nie powinno dziwić rosnące zainteresowanie naturalnymi produktami fermentowanymi, zwłaszcza w kontekście popularnego trendu spożycia przetworzonej żywności oraz związanych z tym negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce, wraz z rozwojem Rolniczego Handlu Detalicznego, dostępność naturalnych produktów wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi recepturami znacząco wzrasta, co sprawia, że produkty te coraz częściej goszczą w naszej diecie. W artykule omówiono rolę naturalnych izolatów środowiskowych bakterii fermentacji mlekowej obecnych w wyrobach mlecznych z produkcji w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego wraz z przybliżeniem znaczenia mikrobioty jelitowej na zdrowie gospodarza i wpływu diety oraz obszaru zamieszkania na adaptację mikrobioty jelitowej
SŁOWA KLUCZOWE: drobnoustroje środowiskowe, bakterie fermentacji mlekowej, mleczne produkty fermentowane, Rolniczy Handel Detaliczny
- Walory smakowe i właściwości prozdrowotne mięsa świń ras rodzimych
Taste and health properties of meat from native pig breeds (DOI 10.15199/65.2024.11.4)
Aleksandra CEBULSKA, Anna ZMUDZIŃSKA 44
Wieprzowina od lat jest mięsem chętnie spożywanym przez konsumentów w Polsce, jak i w Europie. Poza konwencjonalnymi – intensywnymi metodami produkcji żywca wieprzowego można wyróżnić produkcję ekologiczną, do której preferowane są zwierzęta ras rodzimych. Jakość tak pozyskiwanego mięsa jest oceniana wysoko, z jednej strony ze względu na potwierdzony w badaniach i ocenie laboratoryjnej charakter prozdrowotny mięsa, ale również ze względu na uzyskiwany wyraźny jego smak. W Polsce utrzymuje się trzy rasy rodzime świń, do których należą: rasa puławska, rasa złotnicka pstra i rasa złotnicka biała. Stan pogłowia świń tych ras nie jest wysoki, wyjątek stanowi rasa puławska, ale wszystkie one podlegają ochronie zasobów genetycznych. Ochrona zwierząt tych ras prowadzona jest w szczególności by zachować pulę cennych genów, których wartość kształtuje się odmiennie od ras intensywnie użytkowanych. Celem niniejszego opracowania była analiza jakości i przydatności do spożycia mięsa pozyskanego od świń ras rodzimych.
SŁOWA KLUCZOWE: świnie, rasy rodzime, wieprzowina, jakość
- Ocena laboratoryjna jakości mięsa wieprzowego
Laboratory evaluation of pork meat quality (DOI 10.15199/65.2024.11.5)
Hanna JANKOWIAK, Aleksandra HAFTKA 48
Wszystkie właściwości mięsa są determinowane w sposób pośredni i bezpośredni przez procesy metaboliczne występujące w tkance mięśniowej za życia zwierzęcia oraz po uboju i w okresie dojrzewania mięsa. Ich przebieg i zmiany będą ostatecznie wpływać na percepcję i preferencje konsumenta. Mięso wieprzowe charakteryzuje się odpowiednim czerwonoróżowym zabarwieniem, powinno być delikatne i równomiernie przerośnięte cienkimi włókienkami tłuszczu. Cechy takie mogą gwarantować dobry smak, kruchość i soczystość po przeprowadzeniu obróbki cieplnej. W ocenie laboratoryjnej jakości mięsa dokonuje się analizy właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych oraz właściwości organoleptycznych mięsa. Celem niniejszej pracy było przybliżenie wyróżników jakości mięsa wieprzowego i metod ich oceny w warunkach laboratoryjnych.
SŁOWA KLUCZOWE: świnie, wieprzowina, właściwości fizyczne, właściwości organoleptyczne
- Właściwości zdrowotne mięty i jej zastosowanie w różnych obszarach
Health properties of mint and its use in various areas (DOI 10.15199/65.2024.11.6)
Beata BONDYRA-WIŚNIEWSKA, Aleksandra WEDZIUK-RESZKA 53
Mięta jest jedną z najważniejszych roślin przyprawowych. Ze względu na swoje walory smakowe, aromatyczne i prozdrowotne znalazła szerokie zastosowanie m.in. w medycynie, przemyśle kosmetycznym i produkcji żywności. Jej najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest mięta pieprzowa, znana głównie ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwnowotworowych, a także wspomagających funkcjonowanie układu pokarmowego. Potrzebne jest prowadzenie dalszych badań, w tym również klinicznych, aby w pełni poznać wpływ mięty na organizm człowieka i mechanizmy działania zawartych w niej składników.
SŁOWA KLUCZOWE: mięta, mięta pieprzowa, olejek miętowy, właściwości zdrowotne
- Centrum Innowacyjnych Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – wyjątkowa możliwość współpracy
Radosław SPYCHAJ, Dominika SOKULSKA 58
- Nasiona lnu oleistego jako źródło składników odżywczych w diecie
Flax seeds as a source of nutrients in the diet (DOI 10.15199/65.2024.11.7)
Julia NIEMIRA, Sabina GALUS 60
Len zwyczalny (Linum usitatissimum) to roślina o niebieskich kwiatach, która wytwarza drobne i płaskie nasiona (siemię lniane), które mogą być stosowane jako całe ziarna, mąka lub olej. Siemię lniane zawiera również śluz, który niesie właściwości zdrowotne oraz funkcjonalne. Korzystnie wpływa na organizm między innymi regulując perystaltykę jelit czy zmniejszając stany zapalne. Nasiona lnu są źródłem kwasów tłuszczowych, takich jak kwas α-linolenowy, białka, związków fenolowych, błonnika oraz minerałów. Siemię lniane jest powszechnie wykorzystywane na całym świecie jako składnik płatków śniadaniowych, herbatników czy chleba. Dodatek siemienia lnianego do przekąsek, takich jak chipsy czy ciastka jest dobrym sposobem na dostarczanie składników odżywczych, a tym samym wzbogacanie diety. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne siemię lniane jest określane jako superfood i może być wykorzystywane do produkcji żywności funkcjonalnej.
SŁOWA KLUCZOWE: siemię lniane, superfood, Linum usitatissimum, żywność funkcjonalna
- Kawa – rozważania o filiżance popularnego napoju
Coffee – reflections on a cup of the popular drink (DOI 10.15199/65.2024.11.8)
Aniela SCHEFFLER, Milena SADOWSKA, Laura PRZEDPEŁSKA, Agata WITCZAK, Kamila POKORSKA-NIEWIADA 64
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Dwie najbardziej rozpowszechnione odmiany ziaren kawy to Robusta i Arabica. Ostateczna jakość kawy zależy od wielu czynników, w tym warunków, w jakich jest uprawiana oraz metod i warunków stosowanych podczas jej przetwarzania. Aromat i smak ziaren kształtują się na etapie fermentacji i palenia. Konsumpcja kawy rośnie z roku na rok ze względu na jej cenne właściwości pobudzające i fizjologiczne. Najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, która może mieć zarówno korzystny, jak i negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto kawa jest bogatym źródłem flawonoidów, związków fenolowych, witamin i pierwiastków śladowych. Badania wskazują, że spożycie kofeiny do 400 mg dziennie (co odpowiada 1-4 filiżankom kawy) jest bezpieczne. Zaleca się jednak ograniczenie spożycia kofeiny, szczególnie przy przyjmowaniu leków lub chorobach przewlekłych.
SŁOWA KLUCZOWE: kofeina, konsumpcja kawy, proces produkcji, rodzaje kawy
- 60 lat targów SIAL Paris 68
- Produkcja makaronu w UE 70
- Rekordowe ceny kakao 71
- Wysoka akcyza od piwa 72