„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pomożemy unowocześnić polskie przetwórstwo

Sieć Badawcza Łukasiewicz, Akademia Piotrkowska i Instytut Wysokich Ciśnień PAN będą pracować nad nowoczesnymi technologiami przetwórstwa żywności. Przyczynią się one do optymalizacji produkcji i zwiększenia efektywności sektora rolno-spożywczego. Uroczystość podpisania listu intencyjnego miała miejsce 5 lutego br. w Piotrkowie Trybunalskim.

Współpraca, którą zapoczątkowało podpisanie listu, obejmie zaawansowane badania nad innowacyjnymi metodami utrwalania żywności, w tym technologiami wysokociśnieniowymi, takimi jak paskalizacja. Współpraca specjalistów z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, Akademii Piotrkowskiej i Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk umożliwi całościowe spojrzenie na projekt – jego efektem będą nowe technologie przetwórcze, które zwiększą trwałość produktów spożywczych bez konieczności stosowania konserwantów. Jednocześnie zachowane zostaną ich wartości odżywcze i walory smakowe.

Istotnym elementem porozumienia będzie także analiza możliwości wdrożenia nowoczesnych linii technologicznych, co przyczyni się do optymalizacji produkcji i zwiększenia jej efektywności.

Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny wnosi do projektu swoje bogate doświadczenie w zakresie badań nad technologiami dla przemysłu spożywczego, dysponując nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym oraz ekspercką kadrą naukową. Akademia Piotrkowska, rozwijająca nowy wydział techniczno-rolniczy, zapewni wiedzę akademicką oraz zaplecze dydaktyczne. Z kolei Instytut Wysokich Ciśnień PAN, jako lider w dziedzinie inżynierii materiałowej i technologii wysokociśnieniowych, dostarczy niezbędne ekspertyzy dla nowych metod przetwarzania produktów spożywczych.

Ostatecznym efektem podpisanego porozumienia będzie wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach przetwórczych, po dopasowaniu technologii do potrzeb polskiego rynku. Przyczyni się to do wzrostu konkurencyjności polskich producentów żywności o podwyższonej jakości i wydłużonym okresie przydatności do spożycia, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Współpraca właśnie tych podmiotów umożliwi nie tylko badania nad potrzebami i technologiami dla firm, ale także ich szybką certyfikację i komercjalizację, czyli wdrożenie technologii w polskich firmach.

(lukasiewicz.gov.pl)

Aktualności

TAK dla recyklingu, NIE dla podatku ROP

Tak dla recyklingu! Tak dla selektywnej zbiórki! TAK DLA ŚRODOWISKA!NIE dla podatku ROP! Czy wiesz, że koncepcja Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP) Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Akademia Food-Lex 2025

Akademia Food-Lex to dwudniowe, intensywne wydarzenie, stworzone z myślą o profesjonalistach z branży spożywczej. Organizatorzy – Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców i kwartalnik „Food-Lex”