Autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym „Przemysł Spożywczy” otrzymuje 20 punktów zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konfe­rencji międzynarodowych.

Polacy jedzą kaszę częściej niż dekadę temu!

Kasze to uniwersalny produkt, który można wykorzystać w każdym posiłku. Są niskoprzetworzone, nie zawierają konserwantów, barwników i innych dodatków, co sprawia, że posiłki z nimi są wyjątkowo zdrowe  i odżywcze. Z badania przeprowadzonego w ramach VII edycji kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” wynika, że Polacy lubią kaszę i – co ciekawe – jedzą ją częściej niż niemal 10 lat temu!

Czy lubimy kaszę?

Niemal 90% Polaków, biorących udział w tegorocznym badaniu[1], zadeklarowało, że lubi kaszę (w tym 42% zdecydowanie tak, a 47% – raczej tak), a 85% z przyjemnością przyrządza posiłki z tym produktem. Jednocześnie aż 96% ankietowanych przyznało, że je kaszę przynajmniej od czasu do czasu (w sondażu[2] zrealizowanym w 2013 r. odpowiedziało tak 91% respondentów).

Dlaczego jemy kaszę?

Polacy doceniają kaszę przede wszystkim za jej walory zdrowotne (80%) i smak (74%). Zwracają też uwagę na to, że jest sycąca (53%) oraz na dostępność wielu gatunków (31%).

Zdaniem respondentów kaszę warto uwzględnić w jadłospisie przede wszystkim ze względu na zawarte w niej składniki: błonnik (65%), witaminy (53%), żelazo (41%) i magnez (40%).

Jak często jemy kaszę?

Z przeprowadzonych badań wynika, że kasza pojawia się na naszych talerzach znacznie częściej niż w 2013 r. Wówczas zaledwie jeden na trzech respondentów deklarował, że spożywa kaszę przynajmniej raz w tygodniu. Obecnie, z taką częstotliwością, jada ją niemal dwa razy więcej osób (63%)!

– „W ostatnich latach zmieniają się nawyki żywieniowe Polaków. Mamy coraz większą świadomość i wiedzę na temat żywienia, chcemy jeść zdrowiej, czuć się lepiej. Nasze badania pokazują, że kaszę jemy częściej niż dekadę temu. To pozytywny trend, który – jak prognozujemy – powinien umacniać się w kolejnych latach, ponieważ coraz bardziej doceniamy walory odżywcze kasz, ich jakość oraz naturalność. Warto jednak zauważyć, że wciąż sporo osób (ponad 1/3 badanych) je kaszę stosunkowo rzadko, choć w tym względzie nastąpił znaczący wzrost w porównaniu do 2013 r. (wówczas aż 2/3 respondentów jadło kaszę rzadziej niż raz w tygodniu). Wyniki te cieszą, ale nadal potrzebujemy rzetelnej edukacji, która odgrywa w procesie zmiany niezwykle istotną rolę” – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się tutaj:

http://www.lubiekasze.pl/;

https://www.facebook.com/lubiekasze/

https://www.instagram.com/lubie_kasze/

/op.MM na podstawie informacji prasowej komunikaty smart-media.pl z dnia 5.09.22


[1] Sondaż zrealizowany przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, na reprezentatywnej próbie Polaków (N=1000), w czerwcu 2022 r.

[2] Badanie zrealizowane przez agencję badawczą INQUIRY sp. z o.o. metodą sondażu internetowego na próbie N=1000, w 2013 r.

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Świat bardzo przyspieszył po pandemii. Szczególnie świat sztucznej inteligencji i rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się być wyłącznie domeną filmów science fiction.