Autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym „Przemysł Spożywczy” otrzymuje 20 punktów zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konfe­rencji międzynarodowych.

Jak smakuje roślinny łosoś?

Obraz Maciej Cieslak z Pixabay

Alternatywy ryb coraz bardziej dostępne na rynku

Roślinne mięso, klopsiki, burgery, kiełbaski czy zamienniki nabiału na dobre rozgościły się na sklepowych półkach i na naszych talerzach. Zainteresowanie produktami tego typu sukcesywnie rośnie. Według GfK Polonia sprzedaż alternatyw mięsa i nabiału pomiędzy  kwietniem 2021 r., a marcem 2022 r. odnotowała ponad 21 proc. wzrost liczby nabywców, w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Roślinna rewolucja trwa w najlepsze i nie dotyczy już jedynie mięsa czy mleka. Jak pokazują dane rynkowe – rośnie zainteresowanie zamiennikami ryb: zwłaszcza alternatywami wędzonego łososia czy paluszków rybnych.

Zamienniki mięsa i mleka są coraz łatwiej dostępne w sklepach, a konsumenci bez wątpienia chętnie po nie sięgają. Jak podaje Nielsen IQ już 35% konsumentów deklaruje ograniczenie mięsa w swojej diecie, natomiast według GfK Polonia ok. 30% Polaków to fleksitarianie[1]. Roślinna rewolucja trwa w najlepsze i wchodzi w kolejną kategorię – ryby. Według badania, przeprowadzonego w 2021 roku przez Innova Market Insights, Uniwersytet w Kopenhadze i Proveg International, Polacy na półkach sklepowych chętnie zobaczyliby więcej zamienników ryb, zwłaszcza alternatywnych wersji wędzonego łososia (29%) i paluszków rybnych (27%)[2]. Eksperci firmy Mintel wymienili także roślinne ryby jako jeden ze światowych trendów wegańskich na 2022 rok. Rosnące zainteresowanie roślinnymi opcjami rybnymi dostrzegają producenci, a w sklepach coraz częściej obok bezmięsnych klopsików, burgerów oraz innych alternatyw mięsa na sklepowych półkach zaczynają pojawiać się np. roślinne kotleciki o smaku łososia.

Roślinna ryba – nie tylko od święta

Roślinne alternatywy produktów pochodzenia zwierzęcego szturmem zdobyły półki sklepowe i uznanie konsumentów, będących nie tylko na diecie roślinnej, ale też fleksitarian, czyli osób ograniczających spożywanie mięsa. Coraz więcej konsumentów zauważa negatywny wpływ jedzenia mięsa nie tylko na samopoczucie, ale także na planetę. Dotyczy to nie tylko produkcji mięsa, ale również rybołówstwa. Jak podaje MSC (Marine Stewardship Council), przełowienie dotyczy 35,4% światowych stad ryb, a nadmierna eksploatacja żywych zasobów morskich sprawia, że zagrożonych wyginięciem jest ponad 20% morskich gatunków[3].

Trend ograniczania mięsa i świadomych wyborów żywieniowych na stałe zagościł na naszych talerzach. Bez wątpienia jest to droga, którą będzie podążać coraz więcej producentów żywności, oferując roślinne zamienniki i korzystając przy tym z etycznych sposobów produkcji. Coraz więcej z nas chce jeść smacznie, a przy tym zdrowo i z troską o planetę. Roślinne alternatywy to dynamicznie rozwijająca się kategoria produktów, która – jak pokazuje analiza przeprowadzona przez firmę Kearney – cenowo zbliża się do produktów odzwierzęcych[4].

/op.MM na podstawie informacji prasowej goodonepr.pl z dnia 22.12.2022 r.

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/unitea-14714150/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4739069″> Maciej Cieslak</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4739069″> Pixabay</a>


[1]https://www.portalspozywczy.pl/zywnosc-roslinna/wiadomosci/plant-powered-perspectives-system-zywnosciowy-roslinnieje-na-naszych-oczach,216190.html

[2] https://proveg.com/pl/wspolpraca-z-biznesem/czego-oczekuja-konsumenci/

[3] https://www.msc.org/pl/dla-mediow/informacje-prasowe/standard-zrownowazonego-rybolowstwa-3.0.

[4] https://www.kearney.com/consumer-retail/article/-/insights/plant-based-protein-parity-on-the-horizon

Aktualności

Targi Warsaw Pack zapraszają

W dniach 23-25 kwietnia w Ptak Warsaw Expo odbędą się targi Warsaw Pack. Zgromadzą one wszystkie gałęzie branży technik pakowania i opakowań.