Świat bardzo przyspieszył po pandemii. Szczególnie świat sztucznej inteligencji i rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się być wyłącznie domeną filmów science fiction. Największy, najbardziej spektakularny wpływ na zmiany miało pojawienie się bezpłatnej internetowej aplikacji chat GPT. Okazało się, że jakaś darmowa, internetowa „apka” jest w stanie pracować dokładniej i efektywniej niż niejeden specjalista z wieloletnim stażem. To spowodowało prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy.
W czasie narastającej konkurencji pomiędzy firmami, sklepami i sieciami handlowymi, należy zadbać o wysoką jakość obsługi klienta. Dzięki badaniom Tajemniczy klient (ang. Mystery shopping) można sprawdzić, jak wygląda ta obsługa i na tej podstawie rozwiązać ewentualne problemy, dowiedzieć się więcej o pracownikach i zareagować na potencjalne zagrożenia zanim firmę dotknie problem spadku sprzedaży.
Warto czytać tzw. klasyków, czyli tych, którzy odkryli coś dawno temu lub dawno temu zgłosili pewną racjonalną propozycję rozwiązania określonego problemu. To ogólna zasada. Naprawdę warto. Ale można by także tę zasadę zastosować indywidualnie do Petera F. Druckera, guru światowego zarządzania, który jeszcze za życia stał się legendą. Zawsze też umiejętnie łączył działalność naukową z praktyką gospodarczą – głównie jako eksperta i doradcy.
ESG, to skrót od angielskich słów „Environmental, Social and Governance”, czyli „środowiskowe, społeczne i zarządzanie”. Odnosi się do trzech kluczowych obszarów, które firmy i inwestorzy uwzględniają przy ocenie zrównoważonego prowadzenia działalności gospodarczej. Działania związane z ESG obejmują podejmowanie środków mających na celu ochronę środowiska, poprawę relacji społecznych oraz wprowadzenie skutecznych i etycznych praktyk zarządzania. Firmy, które skutecznie integrują te aspekty, zwykle dążą do osiągnięcia długoterminowej wartości, zarówno dla siebie, jak i dla społeczeństwa oraz środowiska naturalnego.
Protesty rolników, które odbywają się w całym kraju, w tym także na naszej wschodniej granicy, zwróciły uwagę mediów i konsumentów na problematykę granicznej kontroli żywności. W związku z tym w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele relacji, dyskusji oraz pytań na ten temat. Jak naprawdę wygląda graniczna kontrola żywności? Jaką rolę odgrywa w niej IJHARS?
Aż 55% konsumentów pije soki, aby uzupełnić poziom witamin i innych składników odżywczych w diecie, a tylko 6% Polaków nie sięga po te produkty. Jednym z najczęstszych powodów, przez który konsumenci rezygnują z ich spożywania jest nieprawidłowe założenie, że do soków owocowych dodawany jest cukier. Tak błędnie myśli aż 28% Polaków. Jakie jeszcze informacje płyną z przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego br. badania konsumenckiego, zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS)? Jakie zmiany w świadomości konsumentów oraz w ich nawykach nastąpiły w ostatnim czasie?
W IJHARS powstał zespół, który skoncentruje działania na zwalczaniu oszustw żywnościowych. W jego skład wejdą specjaliści z całej Polski. Celem powołania Zespołu jest wyspecjalizowanie pracowników IJHARS w zakresie zapobiegania oraz eliminowania z rynku nielegalnych praktyk w łańcuchu rolno-spożywczym poprzez wyposażenie w specjalistyczną wiedzę merytoryczną i narzędzia, a tym samym podniesienie ich kompetencji i standardów działań realizowanych wobec konsumentów.
Miód jest od wieków ceniony za smak i walory zdrowotne oraz wielorakie możliwości zastosowania. Do wyboru jest wiele odmian, od tak popularnych, jak lipowy, rzepakowy, wielokwiatowy po rzadsze jak wrzosowy, mniszkowy, nawłociowy. W Polsce średnie spożycie miodu wynosi 1 kg na osobę. Dla wielu konsumentów jego stosowanie to element zdrowego odżywiania się i dbania o siebie. Jednak nie zawsze jest możliwość dokonania właściwego wyboru, bo na opakowaniach brakuje jasnej informacji o pochodzeniu, metodach produkcji i przetwarzania miodu. Stosowane obecnie oznaczenia mogą wprowadzać konsumentów w błąd i szkodzić rodzimym producentom. Stąd propozycje zmian opracowane w Parlamencie Europejskim, m.in. system kontroli łańcucha dostaw miodu, umożliwiający śledzenie pochodzenia produktu.
Zapraszam również do szerszej eksploracji naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.
Monika Soszyńska-Masny
redaktor naczelna
e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl
tel. 605 453 537