„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Drodzy Czytelnicy,

W 2024 r. w prawodawstwie można się spodziewać wielu zmian, które będą miały wpływ na działalność przedsiębiorców. Najwięcej będzie dotyczyć opakowań. Zaczną obowiązywać wymagania odnoszące się do jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, co spowoduje, że przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego, hurtowego lub jednostki gastronomiczne będą musieli pobierać od klientów opłaty za jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych, takie jak np. kubki na napoje, pojemniki, w które pakowana jest żywność na miejscu w tych placówkach. Producenci żywności będą również przez cały rok przygotowywać się do wniesienia opłat na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych tego samego rodzaju, które przedsiębiorca wprowadził do obrotu.

Zanieczyszczenie żywności stanowi poważne ryzyko dla jej bezpieczeństwa we wszystkich aspektach łańcucha dostaw żywności, takich jak produkcja, zaopatrzenie, przetwarzanie i dystrybucja. Firmy muszą rozumieć wyzwania, przed którymi stoją oraz potencjalne rozwiązania dostępne w celu zarządzania zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywności w dzisiejszych złożonych łańcuchach dostaw. Typowe wyzwania obejmują organizację i zarządzanie firmą, równowagę między redukcją kosztów a ograniczaniem ryzyka, zarządzanie wycofaniem, trudności w definiowaniu łańcuchów dostaw oraz ewolucję rynku. Bezpieczeństwo produktów w logistyce jest kluczowym aspektem, a różnorodność zagrożeń może wpływać na ich jakość, legalność i ostatecznie bezpieczeństwo dla konsumentów.

Analiza sensoryczna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w praktyce metod oceny żywności. Na etapie przyjęcia surowca oceniamy jakość dostarczonych składników, przeprowadzamy liczne testy sensoryczne na kolejnych etapach produkcji, dokonujemy oceny przydatności półproduktu i w końcu testujemy produkt gotowy potwierdzając jego zgodność z ustalonym wzorcem. Podobnie wygląda kwestia projektowania i wprowadzania na rynek nowych produktów. Rozpoczynając od oceny produktów obecnych na rynku, poprzez ocenę prób na kolejnych etapach procesu projektowania, kończąc na ocenie produktu w czasie testów przechowalniczych. Niewątpliwie właściwości organoleptyczne stanowią ważny element jakości produktów spożywczych, jednocześnie ocena tych atrybutów wydaje się bardzo trudna i obarczona dużą dozą niepewności. Jak spowodować, żeby analiza parametrów sensorycznych produktów była równie powtarzalna, jak powszechnie stosowane w laboratoriach metody instrumentalne?

Nie wszystko złoto, co się świeci. I nie wszystko jest ekologiczne, co zostało tak w reklamie nazwane. Greenwashing stał się bardzo popularny w działaniach marketingowych wielu firm. Polega on na sugerowaniu klientom poszukującym towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska, że dany produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzające są w zgodzie z naturą i ekologią. Pewne określenia pojawiają się wyjątkowo często, gdy mamy do czynienia z greenwashingiem: neutralny dla klimatu, zielony, naturalny, neutralny pod względem CO2, wolny od…, zrównoważony, wyprodukowany z miłością do planety, eko, bio, vege. Terminy te są bardzo nieprecyzyjne, trudne do zdefiniowania, a przez to łatwo ich nadużywać. Kto tak naprawdę wie, czym jest t-shirt przyjazny oceanom, banany neutralne pod względem emisji CO2, soki przyjazne dla pszczół albo dostawy w 100% kompensowane pod względem emisji CO2? Nawet samo określenie „zielony” nie każdy rozumie tak samo.

Marka własna to produkt lub usługa oferowana pod marką detalicznego przedsiębiorstwa, a nie pod marką producenta. Sieci handlowe, które decydują się na wprowadzenie marek własnych, mogą korzystać z różnych dostawców, ale sprzedają produkty pod jedną wspólną marką detaliczną. To daje im kontrolę nad procesem produkcji, jakością i ceną produktów, a także pozwala na budowanie wizerunku marki według własnych standardów.

To tylko niektóre tematy poruszane w styczniowym wydaniu, które – mam nadzieję – Państwa zainteresują.

Zachęcam do prenumeraty „Przemysłu Spożywczego” na 2024 rok, ponieważ jest to najpewniejszy sposób na to, by regularnie otrzymywać sporą dawkę rzetelnych informacji.

Zapraszam również do odwiedzania naszej strony internetowej i profilu na facebooku, gdzie zamieszczamy aktualne informacje.

Życzę Państwu miłej lektury 

Monika Soszyńska-Masny

redaktor naczelna

e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl

tel. 605 453 537

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Wartość polskiego rynku spożywczego będzie rosła o 5% rocznie do 2029 r., zgodnie z najnowszym raportem PMR Market Experts. Konsumenci coraz bardziej kierują się zrównoważonym

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja

Unijne przepisy problemem dla producentów łososia

Wprowadzenie nowych regulacji unijnych w branży rybnej, szczególnie dotyczących procesu stiffeningu (usztywniania ryb), wywołało istotne zmiany w funkcjonowaniu polskich producentów wędzonego łososia. Firmy stanęły przed