„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Drodzy Czytelnicy,

Wielu pracowników, nawet tych, którzy deklarują, że ich wiedza na temat cyberbezpieczeństwa jest zaawansowana, popełnia podstawowe błędy związane z cyfrową higieną. Wielokrotnie stosują te same, łatwe hasła, wykorzystując w nich imię swoje, członka rodziny lub domowego czworonoga. Niepokoi fakt, że często robią to przedstawiciele młodszych pokoleń. Badanie „The Annual Cybersecurity Attitudes and Behaviors Report” przeprowadzone przez CybSafe w ośmiu krajach, m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii wykazało, że pracownicy często zachowują się w sposób zagrażający bezpieczeństwu swoich organizacji. Wielu z nich nie czuje się odpowiedzialnych za ochronę danych, przerzucając ją na dział IT. Tymczasem to właśnie oni są kluczowym ogniwem w systemie bezpieczeństwa.  

Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI), która znalazła już szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i wciąż wkracza w kolejne. Jedną z nich jest sektor rolno-spożywczy. O tym, jak połączyć technologię z żywnością i dekarbonizacją gospodarki oraz czy człowiek i AI mają szansę „zagrać w jednej orkiestrze” rozmawiano podczas 19. Food & Agro Conference zorganizowanej 3 października w Warszawie przez BNP Paribas Bank Polska S.A. Czy wkroczenie AI do naszej rzeczywistości jest zmianą pozytywną? Jakie niesie zagrożenia? Jak nauczyć się AI? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukali uczestnicy.

Współczesne przeobrażenia gospodarcze, zmiany na rynku pracy, wreszcie technologiczne przyspieszenie sprawiają, że i w przedmiocie kompetencji menedżerskich wiele się dzieje. Zwłaszcza w obszarze kompetencji dyrektorów i – szerzej – top managementu. Świat przyspieszył, a szefowie przedsiębiorstw mierzą się z niespotykaną dotąd złożonością, zmiennością oraz konkurencją. Adekwatnie do opisywanego stanu rzeczy zmieniły się także oczekiwania wobec liderów. A raczej stawiane im wymagania związane z postępem technologicznym, globalnymi współzależnościami, a także ze społeczną presją sukcesu. Współczesny kompetentny dyrektor musi być analizowany wielowymiarowo – obok kompetencji strategicznych, wizji i operacyjnej operatywności wymaga się od niego inteligencji emocjonalnej, społecznego zaangażowania i rozumienia świata cyfrowego. Trzeba przyznać, że to daleko idące wymagani.

Sales and Operations Planning (S&OP) to kluczowy proces, który pozwala na dostrojenie planów sprzedaży, łańcucha dostaw oraz operacji firmy do siebie nawzajem i do jej celów finansowych. Prawdziwy sukces wdrożenia S&OP polega jednak nie tylko na jego wdrożeniu, ale także na tym, by zespół był w stanie samodzielnie realizować i rozwijać proces. Aby to osiągnąć, niezbędne są dwie rzeczy: jasna wizja rozwoju S&OP oraz kultura wspierająca ten proces.

W Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Wpływ akcesji Ukrainy do UE na polski sektor rolno-żywnościowy. Celem konferencji była ocena skutków potencjalnej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na polski sektor rolno-żywnościowy. Wydarzenie to koncentrowało się na strategicznych wyzwaniach związanych z integracją ukraińskiego rolnictwa z rynkiem unijnym, takich jak konkurencyjność, sytuacja podażowo-popytowa, samowystarczalność żywnościowa oraz polityka rolna Polski i UE. Wyniki badań zaprezentowane podczas konferencji mogą posłużyć jako rekomendacje dla decydentów w zakresie działań dostosowawczych oraz wyznaczania przyszłych kierunków rozwoju sektora rolnego, z uwzględnieniem Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku.

Choroby przenoszone drogą pokarmową stanowią poważny problem zdrowia publicznego. W Unii Europejskiej każdego roku odnotowuje się ponad 350 tys. przypadków zachorowań u ludzi, ale rzeczywista liczba może być wyższa. Najczęstsze choroby przenoszone drogą pokarmową są wywoływane przez Campylobacter, Salmonella, Yersinia, E. coli i Listeria. Ważne jest, aby identyfikować i kontrolować potencjalne źródła skażenia mikrobiologicznego w zakładach spożywczych i restauracjach, aby zmniejszyć liczbę chorób przenoszonych drogą pokarmową. Pomimo znacznego wdrożenia operacji higienicznych na liniach przetwórstwa spożywczego, produkcja żywności wolnej od mikroorganizmów pozostaje trudna, chyba że proces obejmuje etap sterylizacji.

Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (w skrócie Centrum Innowacyjnych Technologii – CIT), to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który został otwarty 20 maja 2024 r. W skład ośrodka wchodzi 6 jednostek specjalistycznych wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę, które działają w trzech obszarach: żywność, środowisko i weterynaria.

Zapraszam również do szerszej eksploracji naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.

Monika Soszyńska-Masny

redaktor naczelna

e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl

tel. 605 453 537

Aktualności

Raport FAO na temat bezpieczeństwa żywności

Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO) opublikowała raport na temat bezpieczeństwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym. Materiał został opracowany w ramach

Drodzy Czytelnicy,

Wielu pracowników, nawet tych, którzy deklarują, że ich wiedza na temat cyberbezpieczeństwa jest zaawansowana, popełnia podstawowe błędy związane z cyfrową higieną.

CHOCOTEC 2024

Już na początku grudnia (10-12.12.2024) w Kolonii odbędzie się  kolejna edycja międzynarodowego kongresu poświęconego czekoladzie – CHOCOTEC 2024. To ważne wydarzenie gromadzi specjalistów branży spożywczej