„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Drodzy Czytelnicy,

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i orzecznictwie, siłę wyższą najczęściej ujmuje się jako zjawisko zewnętrzne, nieuchronne, którego nie można było przewidzieć ani mu się przeciwstawić. Za siłę wyższą uznaje się zdarzenia o przyczynach naturalnych, czyli klęski żywiołowe, takie jak powodzie, huragany, trzęsienia ziemi oraz akty siły, czyli zdarzenia o charakterze politycznym, takie jak wojny, stany wojenne czy zamieszki. Przykładem siły wyższej jest obecna powódź w Polsce, która dotyka województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. To bez wątpienia klęska żywiołowa, a zatem siła wyższa, o której mowa w kodeksie cywilnym w przepisach o zawieszeniu biegu przedawnienia roszczeń oraz o odpowiedzialności za szkody.

Prawo żywnościowe to zbiór przepisów regulujących szereg różnych zagadnień dotyczących żywności, czyli środków spożywczych. Niektóre rodzaje produktów dostępnych na unijnym rynku muszą mieć określoną charakterystykę, ponieważ została ona przyjęta właśnie we wspomnianych przepisach prawnych. Jest tak np. w przypadku czekolady, dżemów, masła, soków owocowych czy ekstraktów kawy, dla których obowiązują tzw. przepisy jakościowe, które mogą być zawarte w rozporządzeniach lub dyrektywach unijnych. Wspomniane przepisy mają na celu ochronę produktów na rynku UE poprzez zapewnienie ich jednakowej, wysokiej jakości i umożliwienie swobodnego przepływu tych produktów na rynku wewnętrznym.

Dane to główny zasób ludzkości. Każda era ma swoje zasoby; kiedyś ludzie gromadzili skóry, bydło, potem węgiel czy stal. Dzisiaj siłą każdej firmy, koncernu czy państwa jest zdolność do szybkiego analizowania gigantycznych ilości danych. Muszą być one przeanalizowane tu i teraz, natychmiast, ponieważ za kilka godzin informacje zawarte w źródłach danych nie będą miały już żadnej wartości.    

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to nie tylko modny trend, lecz przede wszystkim sposób myślenia o przedsiębiorstwie. Wprawdzie wciąż w jego definicję wpisany być musi zysk, ale już nie za wszelką cenę. I nie jako cel sam w sobie. Oznacza to po prostu, że przedsiębiorstwo, prócz ściśle gospodarczej, pełni także funkcję społeczną, kulturotwórczą, edukacyjną itd. Warto więc, w myśl tej koncepcji, podporządkować idei odpowiedzialności wszelkie zasady funkcjonowania organizacji gospodarczej – zarówno z uwagi na dziejową konieczność, jak i na korzyści dla samej organizacji.

Jakie zasoby należy przeglądać w trakcie procesu S&OP? Odpowiedź jest prosta: kluczowe. Ale w jaki sposób je zidentyfikować? Tu zaczynają się schody, ponieważ zależy to zazwyczaj od punktu widzenia. Jedni powiedzą, że istotne są przepustowości maszyn, drudzy, że liczba pracowników, inni, że dostępność konkretnych ludzi z określonymi kompetencjami, a jeszcze inni, że np. dostępność taboru transportowego. Nie dość, że zależy to od perspektywy danej osoby i tego, jaką funkcję pełni w przedsiębiorstwie, to jeszcze mocno zależy od firmy i jej modelu biznesowego. Tak, modelu biznesowego, a niekoniecznie branży czy rodzaju działalności. Nawet w ramach tej samej branży firmy mogą działać w zupełnie innych modelach biznesowych i zupełnie odmiennych warunkach otoczenia, co oznacza, że ich kluczowe zasoby będą po prostu różne.

Ryzyko bezpieczeństwa żywności w łańcuchu dostaw wynika z wielu czynników, które mogą wpływać na jakość, dostępność i bezpieczeństwo produktów spożywczych. Współczesne łańcuchy dostaw są niezwykle złożone, często obejmują wielu pośredników, a także międzynarodowe przepływy surowców i produktów. Taka struktura zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń na różnych etapach – od produkcji surowców, przez ich przetwarzanie, po dystrybucję do konsumentów.

Na światowym rynku mleka mamy nadal do czynienia z dwoma przeciwstawnymi czynnikami. Z jednej strony podaż mleka wśród głównych światowych eksporterów produktów mlecznych pozostaje relatywnie niska. Z drugiej strony nadal mamy do czynienia z wyraźnym osłabieniem światowego popytu na produkty mleczne. Uwzględniając sytuację na światowym rynku mleka, można się spodziewać, że cena skupu mleka w Polsce osiągnęła już swoje minimum lokalne i w najbliższych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym. Warto jednak rozważyć, co jest przyczyną pogorszenia konkurencyjności cenowej polskiego mleczarstwa.

Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkichmówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez Internet. Pismo w tej sprawie trafiło do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego i cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów przez Internet są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii.

Zapraszam również do szerszej eksploracji naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.

Monika Soszyńska-Masny

redaktor naczelna

e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl

tel. 605 453 537

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i orzecznictwie, siłę wyższą najczęściej ujmuje się jako zjawisko zewnętrzne, nieuchronne, którego nie można było przewidzieć ani mu się przeciwstawić.