Rozwój to pojęcie, które zrobiło oszałamiającą karierę. Nie tylko w biznesie, lecz także w społeczeństwie jako całości. Odmieniane jest przez wszystkie przypadki oraz dołączane do innych określeń. Dlatego, często słyszymy o rozwiniętych i rozwijających się krajach, o rozwoju sytuacji politycznej, o rozwoju zawodowym, wreszcie o rozwoju osobistym. Naturalnie, w przytoczonych przykładach „rozwój” jest rozumiany pozytywnie, podczas gdy możliwe jest i takie pojmowanie rozwoju, które wiąże go z określonym stanem rzeczy, który może być pozytywny, ale i negatywny. Innymi słowy, rozwój to zarówno postęp, jak i regres.
Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych sprawia, że branża spożywcza coraz chętniej sięga po nowoczesne rozwiązania w obszarze sprzedaży i logistyki. Automatyzacja zamówień online staje się kluczowym elementem usprawniającym procesy zakupowe, zwiększającym efektywność operacyjną i podnoszącym poziom satysfakcji klientów. Jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie takich rozwiązań i jak wpływa na sprzedaż?
Isolation Forest to model machine learning, który może być stosowany do wykrywania anomalii na taśmie produkcyjnej żywności. Taka instalacja ma szereg czujników, które nadsyłają informacje w sposób ciągły. Odbiór ich na komputerze osobistym jest stosunkowo prosty. Można skierować strumień danych bezpośrednio z czujników do chmury analitycznej, np. Azure lub AWS, a tam można uruchomić gotowy model, który będzie wysyłał wszelkie ostrzeżenia związane wykrytymi anomaliami w produkcji.
Już blisko trzy miesiące mija od momentu, kiedy polscy pracodawcy byli zobligowani wdrożyć w swoich firmach procedury związane z ustawą o ochronie sygnalistów. Jak stosowanie się do przepisów ustawy wygląda w praktyce? Eksperci wskazują, jakie są najczęstsze błędy w interpretacji przepisów przez pracowników i dlaczego pracodawcom powinno zależeć, żeby ich nie było.
Cyfrowa transformacja oficjalnej korespondencji nabiera tempa. System e-Doręczeń, który umożliwia prawnie wiążące i bezpieczne przesyłanie dokumentów, staje się nowym standardem w komunikacji biznesowej i administracyjnej. Wybór odpowiedniego dostawcy tej usługi pozwala nie tylko na spełnienie obowiązków prawnych, ale także na optymalizację kosztów i usprawnienie procesów komunikacyjnych.
Cała kategoria owoców i warzyw (produkty świeże, mrożone, konserwowe) to ponad 12% wydatków na żywność i napoje. Najważniejszymi z punktu widzenia udziałów w wartości zakupów są produkty świeże – warzywa stanowią ponad 44%, a owoce ponad 35% wydatków na całą kategorią owoców i warzyw. Zarówno świeże warzywa, jak i owoce znalazły się w koszyku zakupowym praktycznie każdego polskiego gospodarstwa domowego – zakupu dokonało ponad 99% z nich. Liczba nabywców jest praktycznie niezmienna w czasie. Gospodarstwa domowe zakupiły łącznie ponad 3,1 mln ton owoców i warzyw i wydały na te zakupy prawie 20,5 mld PLN. Warto w tym miejscu zauważyć, że w porównaniu z rokiem 2023 wzrosły zarówno wolumen i wartość zakupów.
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadziło kolejną falę cyklicznego badania konsumenckiego, dotyczącego nawyków związanych z konsumpcją soków w Polsce. Podobnie jak w ubiegłym roku badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej grupie Polaków w wieku 20-75 lat. Jego celem było poznanie nawyków konsumentów dotyczących wyboru i spożycia soków oraz ich nawyków żywieniowych, a także zbadanie wiedzy respondentów na temat soków dostępnych w sklepach. Czego możemy dowiedzieć się z wyników ankiety?
Branża spożywcza rozpoczęła kampanię „NIE dla podatku ROP”. Koncepcja Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP) Ministerstwa Klimatu i Środowiska może doprowadzić do wzrostu cen żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby bez żadnej gwarancji wzrostu efektywności selektywnej zbiórki i poziomów recyklingu opakowań. Zamiast efektywnego środowiskowo i racjonalnego ekonomicznie ROP Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, aby sektor rolno-spożywczy, a w konsekwencji również całe społeczeństwo, stał się biernym płatnikiem kolejnego podatku. Podatku nałożonego na wszystkie wyroby w opakowaniach i nazywa to systemem „Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta”.
Zapraszam również do korzystania z naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.
Wszystkim naszym Czytelnikom, sympatykom i współpracownikom życzę zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
Monika Soszyńska-Masny
redaktor naczelna
e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl
tel. 605 453 537