„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Drodzy Czytelnicy,

Wprowadzenie nowych systemów sztucznej inteligencji w postaci modeli prowadzących czaty internetowe mocno zamieszało na rynku pracy informatyków i badaczy związanych z analizą danych. Po pierwszym szoku pojawiły się wstępne analizy, które oszacowały wielkość potencjalnych zmian jakie zaistniały i zmieniły w sposób bezpowrotny świat branży IT.

Fałszowanie żywności stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, podważa zaufanie konsumentów do produktów spożywczych i szkodzi uczciwym producentom. Jest również niezgodne z przepisami prawa w wielu krajach i podlega surowym sankcjom. Fałszowanie żywności może przynosić korzyści ekonomiczne nieuczciwym producentom, ale jest to praktyka nielegalna i etycznie naganna.

Pracodawcy mają tylko trzy miesiące na wdrożenie w swoich firmach procedur związanych z ustawą o ochronie sygnalistów. Zapisy ustawy wchodzą bowiem w życie już 25 września br. Ustawa o sygnalistach nakłada na pracodawców szereg nowych obowiązków. Nieustanowienie procedury albo ustanowienie jej z naruszeniem istotnych wymogów wskazanych w ustawie podlega karze grzywny.

Niemal każdy producent, praktycznie w każdej branży, musi się mierzyć z ogromną konkurencją. Niezależnie od tego, co wytwarza, musi sprostać nie tylko presji cenowej stawianej przez sieci handlowe. Dużym wyzwaniem z perspektywy producenta jest samo podjęcie współpracy z marketami. Co zatem powinien zrobić, aby jego produkty miały wyższą wartość w oczach sprzedawców detalicznych i były chętniej wybierane niż produkty konkurencji?

Przede wszystkim produkt musi mieć określoną cenę i wartość dla sieci handlowej lub hurtownika, a co za tym idzie – konsumenta. Powinien się czymś wyróżniać na tle artykułów konkurencji, co sprawi, że to właśnie on zostanie wybrany i wprowadzony do oferty danego sklepu. Czym zatem przekonać sprzedawców detalicznych i największych dystrybutorów?

Produkty hybrydowe – czyli łączące tradycyjne i alternatywne źródła białka – są przez niektórych europejskich konsumentów oceniane wyżej pod względem zdrowotnym i etycznym niż produkty mięsne. Badania pokazują, że Polacy i Czesi mniej się nimi interesują i niechętnie kupują. Część konsumentów, chcąc mieć wkład w walkę ze zmianami klimatu, modyfikuje swoją dietę, rezygnując z tradycyjnych źródeł białka lub ograniczając je (chodzi o białka pochodzące przed wszystkim z wołowiny, wieprzowiny, drobiu i wyrobów mlecznych), a na ich miejsce wybierając produkty tzw. alternatywne źródła białka (APF – Alternative Protein Food), których źródłem są m.in. rośliny strączkowe, glony, grzyby, skorupiaki oraz zyskujące coraz większą popularność owady.

Jest jednym z podstawowych surowców branży spożywczej i wielu innych. W ciągu roku każdy Polak zużywa go średnio 10 kg. Olej palmowy, czyli tłuszcz pozyskiwany z owoców olejowca gwinejskiego, przeszedł długą drogę od bojkotu, związanego z negatywnym wpływem jego produkcji na środowisko, do wiarygodnej certyfikacji. Polska Koalicja ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (PKZOP) od pięciu lat skutecznie realizuje misję edukacji i zrzesza uczestników rynku na rzecz odpowiedzialnej produkcji.

Na początku czerwca w Kielcach odbyło się już XXV Międzynarodowe Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) pt. „Trendy, wyzwania i perspektywy branży sokowniczej” pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Sympozjum uczestniczyło około 230 osób, a wśród nich przedstawiciele przemysłu, organizacji branżowych, nauki i mediów. O wysokim prestiżu i międzynarodowym charakterze tego spotkania świadczy fakt, że swoich reprezentantów zgłosiły firmy i instytucje z 14 krajów (Austria, Belgia, Francja, Kanada, Niderlandy, Mołdawia, Niemcy, Południowa Afryka, Szwajcaria, Węgry, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina, USA).

Organizacje reprezentujące branżę napojową oraz działające na rzecz środowiska podkreślają konieczność wprowadzenia systemu kaucyjnego do realizacji celów gospodarki obiegu zamkniętego opakowań po napojach, wypełnienia obowiązków nałożonych na producentów napojów oraz apelują o przyjęcie kluczowych poprawek legislacyjnych mających na celu zapewnienie szczelności i efektywnego działania ogólnopolskiego systemu. Wdrożenie systemu kaucyjnego, którego oczekuje polskie społeczeństwo (91% Polaków wg IBRIS), wynika z unijnej dyrektywy Single Use Plastic i wprowadzonych w związku z tym przepisów do polskiego systemu prawnego. System ten umożliwia spełnienie unijnych celów gospodarki obiegu zamkniętego opakowań po napojach w zakresie poziomów zbiórki opakowań i użycia surowców wtórnych (recyklatu) w nowych opakowaniach.

Zapraszam również do szerszej eksploracji naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.

Monika Soszyńska-Masny

redaktor naczelna

e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl

tel. 605 453 537

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Wartość polskiego rynku spożywczego będzie rosła o 5% rocznie do 2029 r., zgodnie z najnowszym raportem PMR Market Experts. Konsumenci coraz bardziej kierują się zrównoważonym

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja