GOSPODARKA
- Związki przemysłu spożywczego w Polsce z zagranicą podczas pandemii COVID-19 (DOI10.15199/65.2021.12.1)
Łukasz Ambroziak, Małgorzata Bułkowska 4
Celem artykułu jest ocena relacji przemysłu spożywczego w Polsce z zagranicą podczas pandemii COVID-19. Przedmiotem badania był polski eksport produktów przemysłu spożywczego, zaangażowanie zagranicznych inwestorów bezpośrednich w przemyśle spożywczym w Polsce oraz działalności polskich przedsiębiorstw w przemyśle spożywczym za granicą. Analiza obejmuje lata 2011-2020, jednakże szczególną uwagę skupiono na okresie pandemii. Z badania wynika, że mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych polski eksport żywności kontynuował trend wzrostowy. Wbrew wcześniejszym obawom zwiększyło się zaangażowanie bezpośrednich inwestorów zagranicznych w przemyśle spożywczym, a polskie firmy również wykazywały aktywność inwestycyjną w tym przemyśle za granicą.
SŁOWA KLUCZOWE: bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, polskie inwestycje bezpośrednie za granicą, eksport, przemysł spożywczy
PRAWO
- Mleko i przetwory mleczne w żywności funkcjonalnej – wybrane zagadnienia prawne dotyczące składu, znakowania i reklamy (DOI10.15199/65.2021.12.2)
Paweł Mirosz 10
Mleko i przetwory mleczne odgrywają ważną rolę w diecie zarówno populacji generalnej jak i wrażliwych grup konsumentów. Termin „żywność funkcjonalna” nie jest zdefiniowany w unijnym prawie żywnościowym jednak nie oznacza to, że produkty które charakteryzuje korzystna dla zdrowia funkcjonalność nie podlegają obowiązującym przepisom. Żywność funkcjonalna podlega pod ogólne i szczegółowe przepisy dotyczące zarówno jakości handlowej jak i bezpieczeństwa. Z punktu widzenia przedsiębiorców szczególnie istotne wydają się zagadnienia dotyczące stosowania nazw zarezerwowanych dla mleka i produktów mlecznych, zasady dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz innych substancji o działaniu odżywczym lub innym fizjologicznym, a także reguły dotyczące przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania terminu „probiotyk”.
SŁOWA KLUCZOWE: mleko, żywność funkcjonalna, probiotyk, oświadczenia żywieniowe i zdrowotne
TECHNIKA-TECHNOLOGIA
- Merchandising – technika gwarantująca skuteczność i bezpieczeństwo sprzedaży mięsa i produktów mięsnych (DOI10.15199/65.2021.12.3)
Krzysztof Dasiewicz 16
Zmieniające się oczekiwania, trendy i zachowania klientów, rosnąca konkurencja na rynku wymagają ciągłego wzrostu efektywności sprzedaży oferowanych produktów. Bogata oferta asortymentu dostępnego na rynku, reklama, która w różny sposób dociera do klienta poprzez telewizję, radio, Internet, gazetki reklamowe, billboardy itp. są metodami pozyskiwania jak największej liczby klientów. Innym działaniem, które determinuje efektywną sprzedaż jest zastosowanie merchandisingu (ang. merchandise oznacza towar albo sprzedawać, towarować), czyli takich technik marketingowych jak zagospodarowanie przestrzenne sali sprzedażowej, ekspozycja towarów w ladzie czy na półce, działania promocyjne, sterowanie ruchem kupujących, a przede wszystkim zadbanie o odpowiedni nastrój i atmosferę w danym miejscu handlowym.
SŁOWA KLUCZOWE: mkonsument, techniki merchandisingu, produkty mięsne, bezpieczeństwo żywności
- Kultury starterowe wykorzystywane w produkcji win (DOI10.15199/65.2021.12.4)
Monika Barbara Pytka, Agnieszka Malik, Piotr Janas 24
W nowoczesnej produkcji winiarskiej, zastosowanie komercyjnych starterów drożdży i bakterii mlekowych pozwala, w sposób kontrolowany i powtarzalny, przeprowadzać proces produkcyjny, z czym wiąże się wzrost wśród producentów win zainteresowaniem nowymi starterami tworzonymi na bazie autochtonicznych szczepów.
Konieczna jest zatem współpraca producentów win z naukowcami specjalizującymi się w identyfikacji genetycznej, biochemicznej i mikrobiologicznej rodzimych szczepów winiarskich typowych dla regionu. Skutkiem tej kooperacji powinno być przygotowanie kultur starterowych, typowych dla danej winnicy. Pomocne w realizacji tych działań mogą być projekty współfinansowane przez Polskę oraz Unię Europejską.
SŁOWA KLUCZOWE: wino, kultury starterowe, drożdże, bakterie fermentacji mlekowej
ŻYWNOŚĆ-ŻYWIENIE
- Właściwości prozdrowotne oleju konopnego (DOI10.15199/65.2021.12.5)
Jagoda Kępińska-Pacelik, Wioletta Biel 27
Olej konopny jest otrzymywany z nasion i kwiatów konopi siewnych (Cannabis sativa L.). Najbardziej rozpowszechniony rodzaj oleju to ten zawierający CBD, który pozbawiony jest właściwości psychogennych. Konopie siewne mają dość szerokie zastosowanie, od kosmetologii, aż po przemysł spożywczy. Zarówno olej z nasion jak i kwiatów, charakteryzuje się prozdrowotnymi właściwościami dla organizmu człowieka. Olej konopny właściwości zdrowotne zawdzięcza przede wszystkim obecnością w swoim składzie kwasów tłuszczowych. Włączony do diety m.in. pozytywnie wpływa na profil lipidowy krwi, dzięki czemu spowalnia rozwój miażdżycy i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Uznawany jest także za leczniczy produkt o działaniu uspakajającym, ułatwiającym zasypianie oraz neuroprotekcyjnym.
SŁOWA KLUCZOWE: CBD, konopie siewne, wpływ na zdrowie
- Wpływ kawy na zdrowie człowieka (DOI10.15199/65.2021.12.6)
Elżbieta Dłużewska, Katarzyna Marciniak-Łukasiak 33
W artykule przedstawiono charakterystykę kawy jako surowca oraz przebieg procesu technologicznego otrzymywania kawy prażonej. Omówiono najważniejsze składniki bioaktywne kawy tj. polifenole, kofeinę, trygonelinę, cholinę, diterpeny, substancje drażniące.
Przedyskutowano wpływ kawy na zdrowie człowieka i stwierdzono, że jest napojem bezpiecznym, wykazującym cechy prozdrowotne, gdy spożywana jest przez osoby dorosłe w umiarkowanych ilościach.
SŁOWA KLUCZOWE: kawa, zdrowie, kofeina, kwasy chlorogenowe, trygonelina, cholina, diterpeny
WYDARZENIA
Roczny spis treści 38