„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

21. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej

W dniach 4–5 września br. w Białymstoku odbędzie się 21. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej. Wydarzenie to od dwóch dekad stwarza możliwość wymiany poglądów między największymi przedstawicielami sektora, a co za tym idzie, realnego wpływu na przyszłość polskiego, europejskiego i światowego mleczarstwa.

Pierwszego dnia wydarzenia forum skupi się na rodzimym biznesie. Podczas sesji otwierającej, Agnieszka Maliszewska, organizatorka Forum, Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka oraz Pierwsza Wiceprezydent COGACA przedstawi polski sektor mleczarski na tle światowej polityki rolnej, natomiast Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa omówi przyszłą rolę rolnika w łańcuchu dostaw.

Polski sektor mleczarski, jako istotny element krajowego rolnictwa, jest głęboko zakorzeniony w historii i kulturze naszego kraju. Funkcjonuje w dynamicznym i złożonym środowisku, które jest kształtowane przez światową politykę rolną. Aby sprostać wyzwaniom przyszłości, polski sektor mleczarski musi być gotowy na ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych i konsumpcyjnych.

Rola rolnika w łańcuchu dostaw żywności ulega dynamicznym przemianom, napędzanym przez szereg czynników. Rysuje się ona w barwnych kolorach, pełnych nowych możliwości i wyzwań. Rolnik przyszłości będzie musiał być innowacyjny, przedsiębiorczy i otwarty na zmiany. Jednocześnie, będzie miał szansę na stworzenie zrównoważonego i dochodowego gospodarstwa, które będzie odpowiadało na potrzeby współczesnych konsumentów – powiedziała Agnieszka Maliszewska.

Po sesji otwierającej i pierwszym panelu dyskusyjnym prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy polskie mleczarstwo jest przygotowane na światowe zmiany na rynku mleka oraz jaki jest stan faktyczny i oczekiwania co do strategii rozwoju polskiego sektora mleczarskiego.

Pytanie o gotowość polskiego mleczarstwa na światowe zmiany jest niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku żywności. Polski sektor mleczarski ma duży potencjał rozwoju, ale wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Konieczne jest połączenie tradycji z nowoczesnością, a także dostosowanie się do zmieniających się preferencji konsumentów i wymagań rynku. Zapraszam Państwa serdecznie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu – dodała Organizatorka 21. Międzynarodowego Forum Społeczności Mleczarskiej.
(mat. prasowe)

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Wartość polskiego rynku spożywczego będzie rosła o 5% rocznie do 2029 r., zgodnie z najnowszym raportem PMR Market Experts. Konsumenci coraz bardziej kierują się zrównoważonym

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja

Unijne przepisy problemem dla producentów łososia

Wprowadzenie nowych regulacji unijnych w branży rybnej, szczególnie dotyczących procesu stiffeningu (usztywniania ryb), wywołało istotne zmiany w funkcjonowaniu polskich producentów wędzonego łososia. Firmy stanęły przed