Autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym „Przemysł Spożywczy” otrzymuje 20 punktów zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konfe­rencji międzynarodowych.

Opakowania wielomateriałowe

Wysortowane opakowania kartonowe podlegają rozwłóknieniu w tzw. rozwłókniaczu makulatury, zwanym inaczej hydropulperem, który oddziela papier, plastik i aluminium, pozyskując surowce wtórne. Wrzucone do rozwłókniacza kartony są zalewane wodą w temperaturze otoczenia i poddawane ruchowi wirowemu przez ok. 30 min. W wyniku procesów tarcia i działania wody, wszystkie warstwy opakowania zostają od siebie skutecznie oddzielone. Proces recyklingu kartonów w papierniach to prosty proces fizyczno-mechaniczny, który nie różni się od recyklingu makulatury. W obu procesach wykorzystywana przez papiernię woda jest zawracana i używana ponownie, krążąc w obiegu zamkniętym, co pozwala zminimalizować straty z korzyścią dla środowiska.

Opakowania wielomateriałowe są w istocie źródłem cennych surowców wtórnych, ponieważ wszystkie materiały, z których zbudowany jest karton do płynnej żywności, nadają się do przetworzenia.

Wysokiej jakości celuloza po recyklingu może być wielokrotnie wykorzystana do wytworzenia szeregu produktów papierowych, jak np. pudełka, kartony transportowe, tektura falista czy torby. Pozostałe składniki, czyli plastik i aluminium mogą być przetwarzane razem lub osobno. Są najczęściej rozdrabniane i w formie zmieszanej (jako tzw. PolyAl) stosowane w przemyśle do produkcji np. wyrobów plastikowych, płyt dachowych, mebli ogrodowych, skrzynek, palet czy ogrodzeń.

Obecnie istniejące na rynku technologie pozwalają na odzyskanie 95-98% włókna z opakowań kartonowych do płynnej żywności. W Polsce są aż cztery, nowoczesne i w pełni zautomatyzowane, zakłady zajmujące się odzyskiwaniem surowców wtórnych z opakowań kartonowych do płynnej żywności i napojów.

Poza informacją, że opakowanie ma mieszany skład, na części kartonów już pojawiają się informacje, że pusty karton powinien trafić do żółtego pojemnika na plastik i metale (podanie tej informacji jest zależne od konkretnego producenta.

/op.MM na podstawie informacji Tetra Pak z dnia 8.02.2022

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Świat bardzo przyspieszył po pandemii. Szczególnie świat sztucznej inteligencji i rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się być wyłącznie domeną filmów science fiction.