„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kulinarne typy i odmiany ziemniaków

Zdrowe i smaczne, a jednak wciąż przez wielu niedoceniane. Ziemniaki lub – jak kto woli – kartofle, pyry bądź grule to niskokaloryczna alternatywa dla innych źródeł węglowodanów. Są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, mają wiele właściwości odżywczych, również w kuchni wykazują nieograniczony potencjał kulinarny. Jakie ziemniaki nadają się do pieczenia lub smażenia, a jakie na kluski bądź do sałatki?

W wyniku wieloletniego krzyżowania i sztucznej selekcji znane są dziś na świecie tysiące odmian ziemniaka. W Polsce jest ich około stu. Każdą odmianę można zaklasyfikować do odpowiedniego typu ziemniaka.

Typ A

To ziemniaki sałatkowe (ale też na grilla i patelnię). Po ugotowaniu pozostają zwarte, nie rozpadają się i łatwo się kroją, zachowują kształt. Są wilgotne i zawierają mało skrobi. Doskonale sprawdzą się nie tylko w sałatkach, ale również jako baza zapiekanek oraz dodatek do zup. Wśród ziemniaków sałatkowych wyróżniamy odmiany takie jak np.: Agata, Almera, Dali, Impresja, Krasa, Mozart, Nicola, Oberon, Orchestra, Otolia, Riviera, Vivaldi, Viviana, Zenia.

Typ B

Ziemniaki ogólnoużytkowe, najbardziej popularne dzięki swojej uniwersalności. Po ugotowaniu nie rozsypują się, ale łatwo rozgniatają widelcem. Po upieczeniu są kruche na zewnątrz i wilgotne w środku. Nadają się do obiadu: purée, kopytek, babek ziemniaczanych, zup, smażenia (np. chipsów). Zaliczamy do nich m.in. odmiany: Augusta, Bellarosa, Bohun, Fresco, Gala, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Michalina, Syrena, Victoria, Zagłoba.

Typ C

To ziemniaki mączyste, do pieczenia. Po ugotowaniu łatwo się rozpadają. Mają dużo skrobi, dzięki czemu są mączyste. Sprawdzą się do przygotowania klusek, farszu, kopytek, pyz, placków i frytek. Wśród ziemniaków typu C wymienić można takie m.in. odmiany, jak: Ametyst, Agnes, Etiuda, Etola, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Magnolia, Marlen, Mazur, Melody.

Typy mieszane

A, B, C to podstawowe typy ziemniaków. Często możemy jednak spotkać tzw. grupy mieszane, np.:

  • typ AB: Vineta, Denar, Lord, Bard, Korona, Impala
  • typ BC lub B-BC: Zeus, Bryza, Tajfun, Jutrzenka, Finezja, Justa
  • typ BC-C: Bursztyn, Cekin, Legenda, Wiarus, Ursus
  • lub typ D – bardzo mączysty, niewskazany do kulinarnych podbojów.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej

www.ziemniakiczykartofle.com.pl oraz na profilach:

www.facebook.com/ziemniakiczykartofle i

https://www.instagram.com/ziemniaki_czy_kartofle

/op. MM na podstawie informacji prasowej ITBC Communication z dnia 12.09.2022 r.

Aktualności

Dlaczego masło jest tak drogie?

W Polsce mamy nadwyżkę produkcji mleka, którą w postaci produktów mlecznych musimy eksportować na rynki zewnętrzne. Cena, którą dostają rolnicy za mleko w skupie jest