„Przemysł Spożywczy” znajduje się w wykazie punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Drodzy Czytelnicy,

Stara prawda mówi: „łatwiej jest utrzymać klienta niż zdobyć nowego”. Wraz ze wzrostem konkurencyjności rynków e-commerce niestety to właśnie utrzymanie klienta staje się coraz trudniejsze. Otrzymują oni coraz ciekawsze oferty, znajdują lepsze ceny, bo istnieją portale, które je porównują. Rynek e-commerce staje się coraz bardziej rynkiem doskonale konkurencyjnym. Oznacza to, że wszyscy uczestnicy gry rynkowej otrzymują podobne informacje i podejmują decyzje w sposób skrajnie racjonalny.

Warto sięgać do rozmaitych sentencji, mądrości, złotych myśli. Jest wszakże jeden warunek uczynienia z nich pożytku. A właściwie dwa. Pierwszy to ich zrozumienie. Drugi – umiejętność osadzenia w szerszym kontekście autorskich koncepcji życiowych. Niewątpliwie jednak, zgłębianie myśli filozoficznej jest czynnością wartościową, pouczającą i rozwijającą. Jaki jest związek między wspomnianymi sentencjami znanych filozofów, mającymi zwykle charakter ogólny, a zarządzaniem? I to nowoczesnym zarządzaniem, czyli takim, które jest oparte na prawie, skuteczne i które przyczynia się jednocześnie do rozwoju organizacji jako całości.

Mity na temat S&OP powstają głównie z nieporozumień, braku wiedzy oraz złych doświadczeń związanych z wdrażaniem i zarządzaniem procesem. Brak wsparcia zarządu, oporność na zmiany oraz niewłaściwe narzędzia i technologie dodatkowo je nasilają. Rozprawimy się dzisiaj z podstawowymi i najczęściej powtarzanymi mitami, aby ukazać prawdę na temat S&OP.

Marki własne sieci handlowych zyskują coraz większą popularność wśród polskich konsumentów. Oferując produkty w konkurencyjnych cenach, często o wysokiej jakości, marki te stanowią poważną alternatywę dla tradycyjnych marek producenckich. Rozwój marek własnych przynosi korzyści zarówno sieciom handlowym, jak i samym konsumentom. Wprowadzanie marek własnych daje sieciom handlowym wiele korzyści strategicznych. Przede wszystkim pozwala na pełną kontrolę nad jakością produktów i procesem produkcji. Sieci mogą też elastycznie reagować na zmieniające się trendy rynkowe, szybko dostosowując asortyment marek własnych. Co więcej, unikatowe produkty pod własną marką budują lojalność klientów i poprawiają wizerunek sieci.

Konsumenci w Polsce zwracają coraz większą uwagę na ekologiczne opakowania, szczególnie w przypadku produktów spożywczych – wynika z reprezentatywnego badania EKObarometr, przeprowadzonego na grupie 1500 respondentów przez pracownię SW RESEARCH we współpracy z Grupą Akomex. Analiza wyników dotyczących roli ekologicznych opakowań w różnych kategoriach produktowych wskazuje na zróżnicowane podejście konsumentów w zależności od typu produktu. Im bardziej „spożywcza” kategoria, tym większe znaczenie ekologicznego typu opakowania. Największą wagę ekologicznym opakowaniom przypisują konsumenci kupujący owoce i warzywa (dla 27% to główny czynnik wpływający na zakup). W przypadku jedzenia na wynos oraz mięsa i ryb to kluczowy czynnik dla 20% i 24% badanych. Ekologiczne opakowania mają mniejsze znaczenie dla konsumentów wybierających słodycze oraz napoje (odpowiednio 18% i 19%). W tych kategoriach inne czynniki, takie jak cena i jakość produktu, mogą być decydujące.

Sztuczna inteligencja nie zrewolucjonizuje rynku badawczego, ale na pewno doprowadzi do jego ewolucji. Dla branży oznacza to mniej więcej tyle samo plusów, co minusów. Wśród tych drugich należy wymienić farmy botów, które będą fałszować wyniki badań, a to będzie wysoce kosztowna i długotrwała walka. Z kolei korzyścią może być przyspieszenie prac, prowadzonych pod czujnym okiem człowieka.

Idealny napój na upalne dni to kwas chlebowy. Świetny też do zrobienia chłodnika, przyrządzenia gulaszu wołowego, pieczeni, żeberek, a nawet kiełbasy. Funkcjonują w Internecie także związane z tym napojem przepisy z miksologii, nie pomijając receptury na „grzaniec” z kwasu chlebowego. Teraz mamy jednak upały, więc warto poznać ten prozdrowotny napój do wielorakiego zastosowania.

Zapraszam również do szerszej eksploracji naszej strony internetowej oraz odwiedzenia naszego profilu na linkedin i facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje.

Monika Soszyńska-Masny

redaktor naczelna

e-mail: przemspozywczy@sigma-not.pl

tel. 605 453 537

Aktualności

Działania organów podatkowych w obliczu powodzi

Powódź zabiera polskim rodzinom dobytek życia. Cierpią przez nią także przedsiębiorcy, którzy z powodu żywiołu stracili źródło utrzymania. Ogrom tragedii rozumieją przedstawiciele organów podatkowych. Krajowa