Globalne badanie DNV ukazuje paradoks w branży spożywczej. Choć sześć na dziesięć firm uznaje straty i marnotrawstwo żywności za istotny problem, to mniej niż jedna czwarta potraktowała tę kwestię priorytetowo w swojej strategii. To wyraźnie wskazuje na znaczną rozbieżność między deklarowaną świadomością a rzeczywistymi działaniami.
Badanie ViewPoint, które objęło 375 firm z Europy, Ameryki i Azji, rzuca światło na rozbieżność między intencjami a działaniem. Choć 85% respondentów deklaruje podejmowanie pewnych kroków w celu ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności, zaledwie 44% posiada sformalizowane systemy zarządzania tym problemem. Co więcej, mniej niż jedna trzecia firm jest świadoma nadchodzącej normy systemu zarządzania ISO 20001, która ma na celu pomóc organizacjom w minimalizowaniu strat i marnotrawstwa żywności w całym łańcuchu dostaw.
Marnotrawstwo żywności stanowi zarówno istotne wyzwanie w kontekście zrównoważonego rozwoju, jak i niewykorzystany potencjał biznesowy. Nasze analizy wskazują, że pomimo rosnącej świadomości skali problemu, wiele przedsiębiorstw dopiero inicjuje proces wdrażania bardziej skutecznych, systemowych podejść – stwierdza Barbara Frencia, Dyrektor Generalna DNV Business Assurance.
Raport rzuca światło na złożoną naturę i znaczną skalę problemu marnotrawstwa żywności. Przedsiębiorstwa identyfikują szereg przyczyn, od nieefektywności procesów i błędów ludzkich, po ograniczone terminy przydatności do spożycia i nadprodukcję. Pomimo tej trudnej rzeczywistości, aż 43% firm uważa, że ponad 10% tych strat i odpadów mogłoby zostać ponownie wykorzystanych. Dlaczego zatem tylko 19% firm obecnie podejmuje działania w tym zakresie?
Straty i marnotrawstwo żywności to kluczowe wyzwanie dla globalnego przemysłu spożywczego i napojowego, mające poważne konsekwencje dla zrównoważonego rozwoju i stabilności finansowej. Dane z 2022 roku, przedstawione przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, są alarmujące: ponad miliard ton żywności trafiło na śmietnik. Raport podkreśla, że sektor ma niepowtarzalną okazję – i obowiązek – wprowadzenia gruntownych zmian, by sprostać temu problemowi.
Istnieją mocne argumenty biznesowe, by zdecydowanie zająć się stratami i marnotrawstwem żywności. Działania te nie tylko obniżą koszty, ale także przyczynią się do wyżywienia planety. Kluczem do przekształcenia dobrych intencji w wymierne rezultaty jest strukturalne podejście, wiarygodne dane i stosowanie najlepszych praktyk – podsumowuje Frencia.
Raport ujawnia również inne istotne spostrzeżenia:
- Zaledwie 24% firm traktuje straty i marnotrawstwo żywności jako priorytet w swoich działaniach.
- 30% przedsiębiorstw uważa, że tylko niewielkiej części marnotrawstwa żywności da się uniknąć, podczas gdy 28% jest zdania, że większości można zapobiec.
- Chociaż 75% firm uwzględniło straty i marnotrawstwo żywności w swoich strategiach zrównoważonego rozwoju, tylko 40% z nich informuje o tym publicznie.
- Raportowanie wciąż opiera się głównie na działaniach manualnych – ponad połowa firm nadal używa arkuszy kalkulacyjnych.
(DNV)