- Powódź jako siła wyższa – skutki dla przedawnienia i odpowiedzialności
Zbigniew CIEŚLAK 3
- Aktualizacja tzw. dyrektyw śniadaniowych – czego dotyczy i co oznacza dla branży spożywczej?
Joanna OLSZAK 4
- Hadoop – słoń stworzony do wielkich zadań
Wojciech MOSZCZYŃSKI 8
- Odpowiedzialność społeczna
Aneta BANASZAK, Sławomir BANASZAK 12
- Które zasoby w firmie są kluczowe?
Paweł BIRECKI 14
- Bezpieczeństwo żywności w erze globalizacji: wyzwania łańcucha dostaw
Agnieszka WRYK 16
- Listeria monocytogenes wyzwaniem dla przemysłu spożywczego – jak radzić sobie z trwałym zagrożeniem mikrobiologicznym w środowisku przetwarzania i/lub produkcji żywności?
Listeria monocytogenes a challenge for the food industry – how to deal with a persistent microbiological hazards in the food processing and/or production environment? (DOI 10.15199/65.2024.10.1)
Anna NIEPSUJ-WÓJKOWSKA 22
Zakażenia wywołane przez Listeria monocytogenes w obrębie łańcucha żywnościowego są poważnym zagrożeniem dla zdrowia konsumentów. Mamy coraz więcej dowodów, coraz więcej opinii naukowców na utrzymywanie się Listeria monocytogenes w środowisku przetwarzania i/lub produkcji żywności przez miesiące, a nawet lata. Jest to ważny czynnik w przenoszeniu patogenu przez żywność i główna przyczyna wielu epidemii listeriozy. W związku z tym, że czas inkubacji w przypadku inwazyjnej postaci listeriozy jest długi i wynosi nawet kilka tygodni, zazwyczaj trudno jest ustalić powiązanie pomiędzy przypadkami i dotrzeć do źródła, co więcej zidentyfikować nośnik zakażenia. Jednocześnie nie można wykluczyć nowych przypadków zachorowań, dopóki nie zostanie zidentyfikowane miejsce zakażenia.
SŁOWA KLUCZOWE: Listeria monocytogenes, listerioza, trwałe zagrożenia mikrobiologiczne, monitoring środowiska
- RAPS świętuje swoje 100-lecie 28
- Tendencje rozwojowe bazy surowcowej polskiego przemysłu mleczarskiego
Development trends in the raw material basis of the Polish dairy sector (DOI 10.15199/65.2024.10.2)
Piotr SZAJNER 30
Rozwój przemysłu mleczarskiego w Polsce po akcesji do UE skutkował rosnącym zapotrzebowaniem na surowiec, co wymagało odpowiedniego rozwoju bazy surowcowej w rolnictwie. W związku z tym przedsiębiorstwa mleczarskie wspierały procesy restrukturyzacyjne i modernizacyjne w gospodarstwach rolnych, które korzystały również z unijnych i krajowych programów wsparcia. Procesy dostosowawcze w branży skutkowały koncentracją i specjalizacją chowu bydła mlecznego w gospodarstwach rolnych i przetwórstwa surowca w przemyśle mleczarskim. Omawiane procesy nie zostały jednak zakończone, gdyż struktura podmiotowa gospodarstw rolnych utrzymujących krowy i przemysłu mleczarskiego w Polsce pozostaje rozdrobniona w porównaniu z konkurentami z Europy Zachodniej. Kontynuacja procesów restrukturyzacji i modernizacji będzie konieczna, gdyż wymagają tego zmiany uwarunkowań rynkowych, w tym w zakresie wdrożenia zrównoważonej technologii. Zmiany te będą wymagały bardzo dużych nakładów inwestycyjnych, które będą wiązały się z dużymi wyzwaniami o charakterze ekonomicznym, środowiskowym i demograficznym.
SŁOWA KLUCZOWE: przemysł mleczarski, chów krów, produkcja mleka, skup mleka
- Kierunki rozwoju opakowań w mleczarstwie
Directions of development of packaging in the dairy industry (DOI 10.15199/65.2024.10.3)
Marta LENARTOWICZ-KLIK, Izabela GAJLEWICZ 34
Współczesne społeczeństwo nie może przetrwać bez opakowań. Populacja ludzka stale się powiększa, a łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej skomplikowane, w związku z czym rosnące zapotrzebowanie na opakowania może być źródłem wielu pozytywnych rozwiązań przemysłu opakowaniowego. Ogromny postęp, jaki dokonał się w zakresie technik utrwalania żywności, spowodował rozwój i powstawanie nowych materiałów opakowaniowych [1, 19]. Wzrastająca konkurencja, postęp techniczny w przemyśle spożywczym, a także wymagania jakościowe powodują, że na sposób pakowania żywności zwraca się coraz większą uwagę. Opakowania są wszędzie, zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i tych rozwijających się. Dobre opakowanie odgrywa istotną rolę: chroni, przechowuje, transportuje i informuje. Opakowanie jest kwestią o ogromnym znaczeniu zarówno dla producentów, jak i marek, ponieważ nadal poszukują nowych i innowacyjnych sposobów, aby uczynić proces end-to-end bardziej wydajnym, zrównoważonym i bezpiecznym. Chociaż cel ten jest z pewnością wspólny dla całego przemysłu spożywczego i napojów, sektor mleczarski stoi przed wyjątkowym zestawem wyzwań, jeśli chodzi o opakowania [7]. Niniejszy artykuł miał na celu przedstawienie przeglądu obecnie dostępnych systemów opakowań produktów mlecznych.
SŁOWA KLUCZOWE: produkty mleczne, okres przydatności do spożycia, inteligentne opakowania, aktywne opakowania, MAP, opakowania antybakteryjne, powłoki jadalne.
- Rozwiązania opakowaniowe dla żywności, napojów, produktów mlecznych i alternatywnych produktów mlekozastępczych 42
- Sytuacja w branży mleczarskiej 44
- Podsumowanie projektu o mleku A2A2 47
- Targi Marek Własnych w Kielcach tuż tuż. Czas dołączyć i poznać różnorodność produktów 49
- Europejskie marki własne: rosnąca siła w handlu detalicznym 50
- Jubileusz 75-lecia Katedry i Zakładu Bromatologii oraz Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Małgorzata GREMBECKA, Anita KORNICKA 52
- IV Konferencja Naukowa Nauka o Zbożach 54
- Branża spożywcza spotkała się w Poznaniu 55
- Upcykling w branży spożywczej 57
- Branża winiarska walczy o e-handel 58