Spis treści 12/2011

Przemysł Spożywczy 12/2011

Artykuływ w wersji elektronicznej są dostępne  na stronie: http://sigma-not.pl/czasopisma-65-przemysl-spozywczy-i-gastronomia-przemysl-spozywczy.html

GOSPODARKA

 • 2 Kryzys finansów publicznych i ich wpływ na sektor żywnościowy – Roman Urban
  • Obecne zagrożenia kryzysem gospodarczym wynikają z kryzysu finansów publicznych, spowodowanego nadmiernym zadłużeniem budżetów państwowych i samorządowych, co zagraża także systemowi bankowemu. Konsekwencją tego może być recesja w krajach najbardziej zadłużonych, co wpływa także na gospodarkę innych krajów rozwiniętych. W Polsce ryzyko recesji jest małe, gdyż nasza gospodarka jest jeszcze słabo powiązana z rynkiem światowym, jest zorientowana na rynek krajowy, a osłabienie waluty krajowej zwiększa opłacalność eksportu i zmniejsza zainteresowanie importem. Nieuniknione jest jednak kolejne spowolnienie rozwoju gospodarczego Polski, które skutkuje osłabieniem dynamiki popytu krajowego. Zagrożenia dla sektora żywnościowego zwiększają drogie produkty rolne (w skali światowej i krajowej).
   SŁOWA KLUCZOWE: kryzys gospodarczy, recesja, sektor żywnościowy
 • 6 Przetwórstwo mleka w Rosji i szanse polskiego eksportu – Svitlana Shevelova
  • W artykule zaprezentowano tendencje rozwoju branży przetwórstwa mleka w Rosji w latach 1991-2011. Przeprowadzono analizę dynamiki handlu zagranicznego artykułami mlecznymi w Rosji, dynamiki polskiego eksportu artykułów mlecznych do Rosji oraz wskazano możliwości jego zwiększenia.
   SŁOWA KLUCZOWE: branża przetwórstwa mleka w Rosji, handel artykułami mlecznymi w Rosji, polski eksport artykułów mlecznych

ŻYWNOŚĆ-ŻYWIENIE

 • 9 Konferencja Wellness – nowe kierunki w odżywianiu – Bohdan Achremowicz, Alicja Siuta
  • Zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi (przewlekle choroby niezakaźne) powodowane głównie niewłaściwym odżywianiem dotyczy ponad 70% populacji Polski. Poprawę stanu zdrowia można uzyskać przez właściwe odżywianie się, w czym duży udział powinien mieć przemysł spożywczy, np. oferując produkty o właściwościach prozdrowotnych. Amerykański Institute of Food Technologist, który organizuje coroczne konferencje Wellness, poświęcone utrzymaniu zdrowia przez właściwe odżywianie, uważa, że taniej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. W artykule podano podstawowe zalecenia dotyczące właściwego odżywiania oraz produkcji żywności prozdrowotnej.
   SŁOWA KLUCZOWE: żywność prozdrowotna, nowe produkty, konferencja Wellness
 • 14 Produkty o obniżonej zawartości sodu – Dorota Czerwińska
  • Jedną z przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadmierne spożycie sodu. Głównym źródłem sodu w diecie jest sól kuchenna (chlorek sodu) stosowana w domu do dosalania potraw oraz produktów przetworzonych, solonych ze względów technologicznych i smakowych. Obniżenie zawartości chlorku sodu w produktach nie jest proste, gdyż sól odgrywa istotną rolę w technologii przetwarzania żywności i trudno ją zastąpić. Nadaje smak, ma działanie utrwalające, wpływa na teksturę wyrobów mięsnych, umożliwia prawidłowy przebieg fermentacji i tworzenia ciasta, ułatwia też wytwarzanie serów. Mimo wszystko producenci żywności, mając na uwadze zalecenia żywieniowe, wytwarzają produkty spożywcze i przyprawy ze zmniejszoną zawartością chlorku sodu – sól kuchenną, przyprawy smakowe, pieczywo, wędliny, sery oraz zupy w proszku, sosy, chipsy, snacki. Zmniejszenie dodatku soli do przetworzonych produktów może być skuteczną metodą obniżenia spożycia sodu i szansą na zmniejszenie zachorowań na nadciśnienie tętnicze oraz choroby będące jego następstwem. Musi to być połączone z odpowiednią edukacją konsumentów.
   SŁOWA KLUCZOWE: sól, chlorek sodu, nadciśnienie, produkty przemysłowo przetworzone
 • 20 Bioprodukty – nieustanny wzrost popytu – Agnieszka Górecka
  • Coraz więcej konsumentów na całym świecie wybiera produkty ekologiczne – zarówno żywność, kosmetyki, jak i odzież. Na największych światowych targach produktów ekologicznych BioFach oraz odbywających się jednocześnie targach kosmetyków naturalnych i produktów wellness Vivaness spotykają się corocznie w Norymberdze przedstawiciele branży z całego świata. Kolejna edycja targów odbędzie się 15-18 lutego 2012 r. Organizatorzy połączonych targów spodziewają się 2,5 tys. wystawców (w 2011 r. było ich 2544) oraz 44 tys. zwiedzających z branży.
 • 22 Żywność luksusowa – co wiemy o kawiorze i truflach – Mariola Rogińska, Rafał Wołosiak
  • Wzrost poziomu życia społeczeństwa oraz chęć poznawania nowych produktów sprawiły, że obecnie w Polsce wzrasta zainteresowanie produktami żywnościowymi określanymi jako luksusowe, ekskluzywne bądź delikatesowe. W naszym kraju rynek tej żywności należy do bardzo rozwojowych. Produkty luksusowe są dostępne przede wszystkim w sieciach sklepów delikatesowych, np. Piotr i Paweł czy Alma Market. Postrzeganie żywności jako żywności luksusowej jest subiektywne i dotychczas kwestia ta nie jest regulowana żadnymi przepisami czy definicjami. Artykuły te wyróżniają się specyficznymi cechami wynikającymi z charakteru zaspokajanych potrzeb. Wśród wielu produktów luksusowych szczególne miejsce zajmuje kawior i trufle. Jednak bez względu na swoją wyjątkowość muszą one odpowiadać kryteriom bezpieczeństwa, jak każdy produkt przeznaczony do spożycia przez ludzi.
   SŁOWA KLUCZOWE: żywność luksusowa, trufle, kawior
 • 28 Produkty premium w delikatesach Alma i Bomi – Renata Grochowska, Tomasz Kowal
  • Polacy coraz chętniej sięgają po produkty droższe od przeciętnych, kojarzone z dobrą jakością i pewną unikalnością. Dlatego sieci handlowe zachęcają, przez odpowiedni marketing, do kupna produktów premium, oferując „namiastkę luksusu”. Działania takie podejmują m.in. sieci delikatesów Alma i Bomi – koncentrując się na sprzedaży importowanych produktów i często są ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Obie sieci uwzględniają w swojej ofercie fakt coraz większego zainteresowania Polaków zdrowym trybem życia, w tym zdrowym odżywianiem się. Żywność z segmentu premium polscy konsumenci traktują jako produkt o wysokiej jakości, o dużych walorach zdrowotnych. Tylko niewielki odsetek społeczeństwa kupuje certyfikowane produkty ekologiczne. Jednak coraz większa świadomość konsumentów w zakresie ochrony środowiska i zdrowego stylu życia może w przyszłości doprowadzić do istotnych zmian na rynku produktów premium.
   SŁOWA KLUCZOWE: sieci handlowe, produkty premium
 • 31 Żywność pochodzenia morskiego – korzyści dla zdrowia konsumenta – Piotr. J. Bykowski
  • Ostatnie pięćdziesiąt lat dostarczyło dowodów naukowych na to, że zawarte w lipidach ryb tłustych wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) n-3 mają duże znaczenie dla zdrowia człowieka i mogą ograniczyć ryzyko występowania wielu chorób. Ograniczenie badań prawie wyłącznie do frakcji WNKT nie pozwoliło na wyjaśnienie wielu problemów. Dlatego obecnie prowadzone prace dotyczą wielu składników tkanki rybnej, które mogą być korzystne dla zdrowia człowieka. Bada się np. synergetyczne współdziałanie frakcji lipidowej z tauryną, selenem.
   SŁOWA KLUCZOWE: ryby, żywność pochodzenia morskiego, wartość odżywcza ryb
 • 34 Owady – źródło ekologicznego białka – Tomasz Krzywiński, Grzegorz Tokarczyk
  • Owady to najliczniejsza grupa organizmów na świecie, stanowiąca cztery piąte królestwa zwierząt. Na Ziemi występują od ponad 300 mln lat. Ze względu na swoją liczebność w wielu krajach oraz kulturach stanowią podstawowy składnik codziennej diety, w innych traktowane są jak lekarstwo lub afrodyzjak. W artykule przedstawiono charakterystykę jadalnych owadów oraz kraje, w których jada się je na co dzień. Spożywane są pod różnymi postaciami – począwszy od jaj, poczwarek, pędraków po dojrzałe osobniki, przetworzone lub w całości jako przekąski. Owady stanowią również doskonałe źródło pełnowartościowego białka, tłuszczów oraz makro- i mikroelementów.
   SŁOWA KLUCZOWE: białko pełnowartościowe, białko ekologiczne, spożycie owadów, wartość odżywcza owadów, rodzaje jadalnych owadów

TECHNIKA – TECHNOLOGIA

 • 39 Produkty wzbogacane kwasem foliowym (wit. z grupy B) – Ewa Sicińska
  • W artykule przedstawiono analizę asortymentu produktów z dodatkiem kwasu foliowego, dostępnych na warszawskim rynku. Badania przeprowadzono zimą 2011 r. w 11 sieciach handlowych. Dane o produktach zaczerpnięto z informacji zawartych na opakowaniach. W sprzedaży znaleziono 204 produkty z dodatkiem tej witaminy. Najliczniejszą grupę stanowiły płatki śniadaniowe (43%) oraz soki i napoje bezalkoholowe (27%). Kwas foliowy dodawano również do batonów zbożowych, cukierków, kakao i herbat instant, mąk pszennych, margaryny i jogurtu. Najwyższą zawartością witaminy charakteryzowały się niektóre rodzaje margaryny i słodycze (maks. 500-800 μg/100 g). W ciągu ostatnich kilku lat rynek ten rozwinął się dynamicznie, od 2007 r. przybyło ok. 130 nowych produktów.
   SŁOWA KLUCZOWE: żywność wzbogacona, kwas foliowy, rynek warszawski
 • 42 Wędliny wysokogatunkowe – tendencje zmian jakościowych – Piotr Szymański, Aneta Kern-Jędrychowska, Jakub Kern-Jędrychowska, Piotr Moch
  • W artykule podjęto próbę oceny zmiany jakości wybranych wędlin wysokogatunkowych – szynek wędzonych-parzonych z segmentu produktów premium, przeprowadzoną na podstawie badań chemicznych wykonanych w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS) w latach 2000-2009. Przedstawiono zmiany zawartości chlorku sodu i fosforanów dodanych w badanych produktach. Podjęto próbę oszacowania zmiany stosowanego przez zakłady surowca mięsnego do produkcji badanych wędzonek, ich wydajności i wartości energetycznej. Przedstawiono wybrane badania dotyczące występowania pozostałości benzo(a)piranu w rynkowych wędzonkach oferowanych w Polsce i w innych krajach.
   SŁOWA KLUCZOWE: wędliny wysokogatunkowe, jakość, chlorek sodu, fosforany

WYDARZENIA

 • 46 Mleko-Expo 2011 – XX jubileuszowe targi mleczarskie
  • „Mleko – fenomen natury” to hasło XX jubileuszowych targów mleczarskich Mleko-Expo 2011, które odbyły się 17-19 listopada 2011 r. w PKiN w Warszawie. Ich organizatorem jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny (KZSM Zw. Rew.). Honorowy patronat nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 • 47 Pokochaj olej rzepakowy
  • „Pokochaj olej rzepakowy” to tytuł najnowszej, przewidzianej na 3 lata, kampanii Agencji Rynku Rolnego wspieranej środkami Unii Europejskiej. Poinformowano o tym na specjalnej konferencji prasowej 24 listopada br. Organizatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.
 • 48 Polska – Unia – Świat
 • 49 Roczny spis treści. Wykaz artykułów – „Przemysł Spożywczy” 2011 r.