Autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym „Przemysł Spożywczy” otrzymuje 20 punktów zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konfe­rencji międzynarodowych.

Polska najlepsza w UE. Jesteśmy wiodącym producentem tej słodkowodnej ryby.

Polska już od dawna znajduje się w czołówce producentów karpia w Unii Europejskiej. W ostatnich latach produkcja wahała się od 17 do 21 tys. ton i  niemal w całości trafiała na rynek wewnętrzny.

Krajowa produkcja karpia stanowi obecnie ponad 20 proc. całej produkcji unijnej. Dużymi unijnymi producentami karpia są także Czechy, Węgry oraz Rumunia. W 2022 r. produkcja karpia w Polce wyniosła 17,8 tys. ton i stanowiła ponad 30 proc. wolumenu połowu ryb słodkowodnych w kraju – poinformował PAP zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Karp zaliczany jest do najszlachetniejszych ryb żyjących w polskich akwenach. Jest to przede wszystkim ryba hodowlana, która w cyklu trzyletnim dorasta do wagi handlowej osiągającej od 1,5 kg, do 3 kg. Dzięki przyjętym sposobom organizacji i zarządzania łańcuchem dostaw ryba jest dostarczana do punktów sprzedaży w cyklu 24-48 godzin, co przekłada się na wysoką gwarancję świeżości dla konsumenta oraz jej regionalny charakter – zaznaczył wiceszef KOWR.

Większość Polaków uważa karpia za rybę związaną z tradycją bożenarodzeniową. W tym czasie zainteresowanie karpiem wśród polskich konsumentów jest największe. Szacuje się, że na dwa tygodnie przed świętami sprzedawane jest około 90 proc. rocznej krajowej produkcji karpia.

Mimo, iż popyt na ryby w Polsce jest zmienny, biorąc pod uwagę podział na gatunki, to ilość spożywanego karpia od lat nie ulega dużym zmianom. Związane jest to bezpośrednio z sezonowością produkcji i zapotrzebowaniem wewnętrznym. W 2022 r. średnie spożycie karpia w kraju wyniosło 0,52 kg na mieszkańca, a udział spożycia karpia w spożyciu wszystkich ryb i owoców morza konsumowanych w kraju, stanowił blisko 4 proc. – poinformował Wroński.

Wiceszef KOWR zauważył, że producenci karpia chcą tę rybę „odczarować” , tak by była ona spożywana także w innych okresach roku, gdyż jej mięso dostarcza organizmowi wielu cennych składników.

Według Wrońskiego mięso karpia charakteryzuje się m.in. łatwo przyswajalnym białkiem i jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Rozmówca PAP powiedział, że w mięśniach karpia jest ponad dwa razy więcej wapnia niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia. Karp jest także źródłem witamin z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP), witaminy A i D, a także składników mineralnych takich jak: fosfor, potas, selen, cynk, żelazo, siarka i magnez – dodał.

Polska eksportuje niewielkie ilości karpia. Według obliczeń Biura Analiz i Strategii KOWR w 2022 r. wolumen eksportu karpia z Polski wyniósł zaledwie 232 tony i był o 50 proc. mniejszy niż w 2021 r. W 2022 r. głównym rynkiem zbytu dla karpia z Polski były: Wielka Brytania (43 proc., 100 ton), Niemcy (17 proc., 41 ton), Litwa, Ukraina i Niderlandy.

Jak wskazał Wroński, eksport karpia z Polski jest niewielki, ponieważ krajowa produkcja przeznaczana jest głównie na pokrycie wewnętrznego zapotrzebowania, natomiast import karpia do Polski ma charakter uzupełniający oraz sezonowy.

W całym 2022 r. zaimportowano do Polski blisko 2 tys. ton karpia wobec 1,7 tys. ton rok wcześniej. Około 70 proc. importu tej ryby przypadło na okres listopad-grudzień. Karpie były sprowadzane z Czech (72 proc., 1,4 tys. ton), a także z Węgier i z Litwy.

(źródło PAP)

Aktualności

Drodzy Czytelnicy,

Człowiek szczyci się swoim naukowym podejściem. Potrafi niemal wszystko zinterpretować matematycznie. Zapisać we wzorach kształty, zależności oraz proporcje.

SIAL Paris 2024 : Wyjątkowa edycja

Od 60 lat targi SIAL Paris gromadzą profesjonalistów z całego świata wokół tematów związanych z żywnością. W tym roku czeka na nas kilka nowości.

ZPPM zaprasza na szkolenie

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: “Raportowanie zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach mleczarskich“.